Każdy bank przed udzieleniem swojemu klientowi kredytu z pewnością sprawdzi jego zdolność kredytową. Wynik, jaki da obliczenie zdolności kredytowej danej osoby, bezpośrednio przekłada się na wysokość oraz warunki kredytu. Warto więc zadbać o to, aby nasza zdolność była wystarczająco wysoka. Dzięki temu mamy większe szanse na otrzymanie wymarzonego kredytu np. na zakup mieszkania. Zobacz, czym dokładnie jest zdolność kredytowa i jak można ją poprawić dzięki kilku skutecznym sposobom.
Czym jest zdolność kredytowa?
Zdolność kredytowa decyduje o tym, jaką maksymalną kwotę kredytu możemy otrzymać na dany moment. Jest to indywidualna zdolność każdej osoby, do spłacenia kredytu wraz z jego odsetkami w określonym na umowie kredytowej czasie. Dzięki analizie zdolności kredytowej bank zmniejsza ryzyko, które wiąże się z udzieleniem pieniędzy konkretnej osobie. Im większą sumę ktoś chce pożyczyć, tym bank bardziej przyjrzy się jego sytuacji finansowej. Wynikiem analizy zdolności kredytowej jest maksymalna kwota kredytu, która może zostać udzielona na określonych warunkach. Dzięki ocenie zdolności kredytowej bank jest w stanie ocenić ryzyko związane z udzieleniem kredytu oraz zaproponować nam warunki kredytowania dopasowane do naszych potrzeb i możliwości.
Co bank bierze pod uwagę podczas obliczania zdolności kredytowej?
Analizowany jest szereg różnych czynników. Kluczowe są między innymi dochody kredytobiorcy, umowa, na jaką jest zatrudniony, wiek, wykształcenie, historia kredytowa czy liczba osób na utrzymaniu. To jednak tylko część z rzeczy, którym przyjrzy się bank, ponieważ jest ich jeszcze o wiele więcej. Stabilność finansowa jest w tym przypadku niezbędna do tego, aby móc wziąć kredyt w banku. Kredytobiorca nie może mieć też zbyt wielu innych zobowiązań, które już obciążają jego budżet. W każdym banku analiza zdolności kredytowej przebiega w nieco inny sposób. W większości miejsc spotkamy się jednak z podobnymi pytaniami oraz kryteriami oceny.
Najlepsze sposoby na poprawienie swojej zdolności kredytowej
Spłać swoje kredyty i pożyczki
Tak jak już wspomnieliśmy na zdolność kredytową https://splatapozyczek.pl/zdolnosc-kredytowa/ ma wpływ ilość zobowiązań, jaką mamy do tej pory. Zbyt duża ilość kredytów, a co gorsza chwilówek negatywnie odbije się na ocenie zdolności kredytowej. Zanim więc pójdziesz do banku po to, aby ubiegać się o nowe zobowiązanie, zrób porządek z tymi, które aktualnie spłacasz. Odciążysz dzięki temu swój domowy budżet i zwiększysz swoje szanse na otrzymanie większego kredytu np. hipotecznego. Dobrym pomysłem jest też zamknięcie nieużywanych kart kredytowych oraz debetów. One również źle odbijają się na zdolności kredytowej.
Zadbaj o ocenę w BIK
Każdy bank przed udzieleniem kredytu sprawdzi informacje o swoim kliencie w BIK. Znajdują się tam informacje na temat aktywnych oraz spłaconych zobowiązań, które miałeś do tej pory. Jeśli kiedykolwiek miałeś problem z terminowym spłacaniem swoich zobowiązań, to informacje na ten temat z pewnością też się tam znajdują. Budując pozytywną ocenę w BIK, zwiększasz swoją zdolność kredytową i zwiększasz szanse na otrzymanie kredytu. Warto też wiedzieć, że brak jakiejkolwiek historii kredytowej także wpływa negatywnie na zdolność kredytową. Warto więc wziąć niewielki kredyt lub zrobić zakupy na raty, jeśli masz w przyszłości zamiar wziąć większy kredyt.
Popraw warunki zatrudniania
Bank najbardziej ceni klientów z umową o prace na czas nieokreślony oraz długim stażem pracy w jednym miejscu. Warto zadbać więc o warunki swojego zatrudnienia, aby zwiększyć szanse na otrzymanie kredytu.