Płatności bezgotówkowe

Płatności bezgotówkowe nie należą dziś do specjalnych udogodnień – są standardem. Mimo to wciąż w niektórych miejscach trudno obejść się bez gotówki. Z tego powodu w Polsce trwa program o nazwie Polska Bezgotówkowa. Do rąk przedsiębiorców trafiło dzięki niemu już ponad 350 tys. darmowych terminali płatniczych!

Sklepy spożywcze, markety budowlane, hotele, restauracje – w większości tych miejsc bez problemu zapłacimy kartą płatniczą. Wciąż jednak zdarza się, że musimy mieć przy sobie gotówkę podczas wizyty w prywatnym gabinecie medycznym, w przypadku korzystania z usług firm remontowo-budowlanych i przewozowych lub korzystając z usług specjalistów np. hydraulika czy elektryka. Tymczasem Polacy chętnie płacą bezgotówkowo i, jak przyznają w licznych ankietach, robiliby to częściej gdyby mieli taką możliwość.

Płatności bezgotówkowe – kluczowa dostępność do terminali płatniczych

W Polsce statystycznie każda osoba jest posiadaczem karty płatniczej. Oprócz kart płatniczych chętnie płacimy też BLIK-iem oraz telefonem komórkowym. Niestety, wciąż trudno mówić o pełnej dostępności do transakcji bezgotówkowych w naszym kraju. To stopniowo się zmienia, w dużej mierze dzięki programowi Polska Bezgotówkowa. Do tej pory przystąpiło do niego ponad 250 tys. przedsiębiorców. Łącznie korzystają oni z 350 tys. terminali płatniczych sfinansowanych w ramach inicjatywy. Za pośrednictwem otrzymanych urządzeń zrealizowano ponad 407 mln transakcji na łączną kwotę 21,6 mld złotych. Terminale działają w blisko 15 tys. miejscowości w całej Polsce, najwięcej w małych firmach z województwa mazowieckiego, śląskiego, wielkopolskiego, małopolskiego oraz dolnośląskiego. Brzmi imponująco? Oto szczegóły programu.

Polska Bezgotówkowa. Jak dostać darmowy terminal?

By zostać uczestnikiem programu i otrzymać darmowy terminal płatniczy należy wejść na stronę bezgotowki.pl i w pierwszej kolejności wybrać terminal. Następnie należy uzupełnić zgłoszenie, a po przejściu weryfikacji – jedynie oczekiwać na kuriera z dostawą sprzętu!

W programie są do wyboru dwa rodzaje terminali – standardowe i nowoczesne typu smart. Oba rodzaje przyjmują płatności wszystkimi najpopularniejszymi kartami płatniczymi takimi jak Visa, Mastercard, Diners, JCB, UPI, a także płatności BLIK-iem i telefonem komórkowym. Co istotne, po 12 miesiącach trwania programu terminale smart przechodzą bezpłatnie na własność przedsiębiorcy. Miesięczny koszt wynajmu terminala standardowego wynosi zaś 39 lub 49 zł w zależności od tego czy jest stacjonarny czy przenośny.

Terminale typu smart różnią się ponadto od standardowych dodatkowymi funkcjami. Jedną z nich jest możliwość przechowywania elektronicznych potwierdzeń transakcji dzięki czemu nie trzeba kupować papieru do terminala.

Darmowy terminal to jednak nie wszystkie korzyści płynące z programu Polska Bezgotówkowa. Dodatkowa jest zwolnienie z opłat przez 12 miesięcy za użytkowanie terminala, w tym z opłat prowizji od transakcji.

To wszystko sprawia, że program jest realnym wsparciem – zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorców. To właśnie do nich jest skierowany. Uczestnikiem mogą zostać właściciele firm, którzy do tej pory, lub przez ostatni rok, nie udostępniali swoim klientom płatności bezgotówkowych, a także dla tych, którzy otwierają nowy biznes.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here