W poprzednim artykule pisaliśmy o analizie SWOT, czyli podstawowej formie analizowanie plusów i minusów pomysłu na biznes lub aktualnie działającej firmy. Analiza SWOT może być bardzo pomocna w budowaniu jasnego obrazu biznesu. To duża zaleta dla zarządu czy osoby, która właśnie chce założyć firmę. Takie podsumowanie ma ogromne znaczenie także dla ewentualnych inwestorów lub organów zajmujących się dofinansowaniami ze środków publicznych.

Poza tymi zaletami, SWOT ma jeszcze jeden ważny plus – pomaga ustalić jaką strategię przedsiębiorstwa przyjąć. W jaki sposób?

Aby zacząć myśleć o strategii powinniśmy zestawić poszczególne elementy z zapisanej tabeli. Dlatego tak ważne jest jej wcześniejsze rzetelne przygotowanie. Ustal, czy poszczególne czynniki są ze sobą powiązane, a następnie zastanów się nad jedną z poniższych strategii.

Strategia agresywna

Jeżeli okaże się, że mocne strony są skorelowane z szansami, biznes może przyjąć strategię agresywną, a więc najbardziej pożądaną. Jest ona możliwa wtedy, gdy mocne strony zapisane w analizie pozwalają na wykorzystanie tych zjawisk, które zapisaliśmy jako szanse. Skoro firma jest w stanie wykorzystywać szanse, bo ma do tego środki, technologię czy odpowiednio wykwalifikowaną kadrę, to znaczy, że biznes może się dynamicznie rozwijać.

Strategia konserwatywna

Może się też zdarzyć, że przedsiębiorstwo stoi w obliczu ważnych zagrożeń, ale jednocześnie jego mocne strony są w stanie zniwelować to, co wpisaliśmy do kategorii threats. Jeżeli takie działanie będzie konieczne, mówimy o strategii konserwatywnej. Może to dotyczyć np. sytuacji, w której chłodniejszy sezon letni sprawił, że mniej osób przyjechało do naszego ośrodka wypoczynkowego. Jednak gorsze miesiące jesteś w stanie przetrwać, ponieważ pieniądze z poprzednich lat pozwalają na utrzymanie biznesu.

Taka odpowiedź na pytanie jaką strategię przedsiębiorstwa przyjąć dotyczy przede wszystkim biznesów, które już istnieją na rynku. Jest ona nastawiona na przeczekanie czasu niekorzystnego dla przedsiębiorstwa.

Strategia konkurencyjna

Jaką strategię przedsiębiorstwa przyjąć, gdy mamy do czynienia z szansami, których nie możemy wykorzystać z powodu słabych stron biznesu? W taki wypadku powinniśmy dążyć to usunięcia wad, które blokują rozwój. Takie podejście jest nazywane strategią konkurencyjną. Najprostsza sytuacja tego rodzaju dotyczy np. braku środków na zakup nowych pojazdów do naszej floty, przez co nie jesteśmy w stanie obsłużyć nadwyżki zamówień. W takim wypadku powinniśmy starać się pozyskanie dodatkowych funduszy, które pozwolą na uzupełnienie liczby pojazdów i wykorzystanie szansy, którą daje rynek.

Strategia obronna

Po analizie SWOT możemy też dojść do wniosku, że nasza sytuacja jest bardzo niekorzystna, ponieważ słabe strony biznesu sprawiają, że jesteśmy bardziej podatni na główne zagrożenia lub na odwrót – zagrożenia zwiększają wady naszej firmy. Co robić w takim przypadku? Jaką strategię przedsiębiorstwa przyjąć? Odpowiednie będzie nastawienie obronne, a więc próba utrzymania się na rynku pomimo bardzo prawdopodobnych strat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here