Program Ochrony Kupujących to jedna z największych zalet Allegro, która może zachęcić wielu użytkowników do kupowania właśnie na aukcjach. A właściwie to głównie w sklepach za pośrednictwem Allegro, bo aukcje w czystej postaci stanowią zdecydowaną mniejszość ofert. Większość to propozycje Kup Teraz sklepów internetowych. Jak działa Program Ochrony Kupujących na Allegro i dlaczego warto o nim pamiętać?

Jak korzystać z POK Allegro?

Program Ochrony Kupujących Allegro to reakcja serwisu na to, czego boi się większość użytkowników – na możliwość kupienia wadliwego przedmiotu lub w ogóle nie otrzymania towaru po uiszczeniu opłaty. Największy polski serwis aukcyjny postanowił wyjść naprzeciw tym obawom i zachęcić do kupowania za pomocą obietnicy zwrotu gotówki, jeżeli coś pójdzie nie tak. Kwota, którą można otrzymać jest całkiem spora, bo Allegro może oddać aż 10 000 zł. To wystarczająco wiele, by pokryć większość zakupów, które robi przeciętny użytkownik. Co więcej, zwrot jest możliwy zarówno wtedy, gdy w ogóle nie otrzymasz towaru, jak i w sytuacji, w której towar okazał się niezgodny z opisem. Z tym, że w pierwszym przypadku możesz dostać 100% rekompensaty, a w drugim jedynie 50%.

Jak działa Program Ochrony Kupujących Allegro w odniesieniu do kosztów przesyłki? Tutaj również możesz się spodziewać wpłaty, ale tylko wtedy, gdy skorzystałeś z PayU, czyli allegrowych szybkich płatności.

Poza tym program obejmuje tylko te metody płatności i przekazania towaru, które można jakoś oficjalnie potwierdzić. Innymi słowy, POK chroni transakcję, gdy zapłaciłeś przelewem bankowym, przekazem pocztowym a nawet wybrałeś opcję „za pobraniem” i dałeś pieniądze kurierowi. Lepiej natomiast unikać sytuacji, w której towar odbierasz osobiście i płacisz sprzedawcy „do ręki”. W takim wypadku Program Ochrony Kupujących nie działa.

Bardzo ważne są też terminy. Ramy czasowe są dość duże, ale trzeba o nich pamiętać, by możliwość otrzymania rekompensaty nie przeszła koło nosa. Jak korzystać z Programu Ochrony Kupujących Allegro? Formularz trzeba wypełnić 30-120 dni licząc od dnia dokonania zakupu. Następnie Allegro rozpatruje wniosek w ciągu 30 dni, a kupujący ma kolejne 90 dni na przesłanie dokumentów. Termin ten można przedłużyć o 30 dni (wnioskując o to osobno). Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, pieniądze na Twoim koncie powinny się znaleźć w ciągu 7 dni od momentu pozytywnej weryfikacji dokumentów. Niestety Allegro nie podaje, jak długo trzeba czekać na tę weryfikację.

Ponadto przed zgłoszeniem sprawy do Allegro, będziesz musiał niestety wybrać się na policję. Allegro wymaga okazania pisemnego postanowienia o wszczęciu dochodzenia w tej sprawie.

Ograniczenia Programu Ochrony Kupujących

Jak działa Program Ochrony Kupujących Allegro? Przede wszystkim tak, żeby chronić osoby, które stosują się do regulaminu serwisu. Dlatego w przypadkach łamania „przepisów” Allegro, POK nie będzie obejmował Twojej transakcji. O czym dokładnie mowa?

Sytuacji wyłączonych z POK można wskazać wiele. Dotyczy to na przykład kupna nielegalnych towarów lub takich, na których sprzedaż Allegro nie zezwala. Bez obaw – oczywiście będziesz mógł otrzymać pieniądze, jeżeli oszuka Cię sprzedawca telewizorów czy odzieży. Ale już w przypadku biletów na mecz może pojawić się problem.

Program nie zadziała również wtedy, gdy postanowisz obejść procedury portalu i dogadasz się ze sprzedawcą poza serwisem. To praktyka osób, które chcą zaoszczędzić na prowizji dla Allegro albo łatwiej negocjować cenę w bezpośrednim kontakcie. Niestety, kilka złotych więcej w portfelu sprawi, że nie będziesz chroniony jako kupujący, bo de facto nabyłeś towar poza Allegro.

Odpowiedź na pytanie o to jak działa Program Ochrony Kupujących Allegro warto uzupełnić również o informację, że jest on przeznaczony jedynie dla użytkowników, którzy podali prawidłowe dane. Niektórzy unikają rejestrowania się prawdziwym imieniem i nazwiskiem w obawie przed wykorzystaniem danych osobowych. Niestety, jeśli chcesz korzystać z POK, musisz podać prawidłowe informacje o sobie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here