Kredyt może być wygodnym rozwiązaniem, gdy brakuje gotówki do natychmiastowej zapłaty za nowy telewizor, prezent gwiazdkowy, wycieczkę czy auto. Niestety wielu klientów banku przecenia swoje możliwości i od radości z zakupu szybko dochodzą do zastanawiania się jak rozwiązać problem ze spłatą kredytu? Niemniej, samo stawianie takiego pytania już jest krokiem w dobrą stronę, ponieważ najgorsze co można zrobić to unikanie spłaty. Wówczas znajdziesz się na liście Biura Informacji Kredytowej. Rekord będzie widoczny aż pięć lat od momentu zakończenia spłaty kredytu. A to oznacza kłopoty z wzięciem ewentualnych kolejnych pożyczek i kredytów we wszystkich bankach – nie tylko w tym, w którym brany był pierwotny kredyt.

Co więcej, jeżeli zainteresujesz się problemem jeszcze przed powstaniem zaległości, wachlarz wygodnych opcji uławiających spłatę jest całkiem duży, a Twoja pozycja negocjacyjna z bankiem zdecydowanie mocniejsza. Jakie możliwości możesz wykorzystać? Na to pytanie odpowiemy poniżej oraz w części drugiej artykułu.

Wakacje kredytowe

Nie wiesz, jak rozwiązać problem ze spłatą kredytu? Cóż, możesz po prostu zrobić sobie wolne od płacenia w razie kłopotów. Na miesiąc albo nawet kilka miesięcy. Oczywiście takiej decyzji nie powinieneś podejmować jednostronnie, bo kredytodawca nie będzie zadowolony, gdy raty nagle przestaną spływać. Może też się to skończyć przykrymi konsekwencjami prawnymi i komornikiem na głowie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by skontaktować się z bankiem i zapytać o tzw. wakacje kredytowe. Bank może zawiesić spłatę na miesiąc albo na dłuższy okres – zależnie od Twoich potrzeb.

Warto też wiedzieć, że często z „wakacji” można skorzystać więcej niż jeden raz. Większość banków pozwala na taką przerwę raz w roku. Jest też ograniczenie całkowitej liczby wakacji w ciągu całego okresu kredytowania, ale zwykle 3-4 przerwy są możliwe.

Minusem tego rozwiązania jest to, że wakacje przełożą się na powiększenie pozostałych rat, co może nie być pożądane przez osoby, które ledwo „wiążą koniec z końcem”. Dlatego aby skutecznie rozwiązać problem ze spłatą kredytu warto się zastanowić również nad dodatkowym wydłużeniem czasu kredytowania. To również będzie oznaczało dodatkowy koszt oraz podpisanie aneksu, ale możesz zachować w ten sposób wysokość rat (choć okres kredytowania się oczywiście wydłuży).

Wydłużenie okresu spłaty

Bardzo praktycznym rozwiązaniem może się również okazać samo wspomniane wydłużenie okresu spłaty. Dlaczego? Jak rozwiązać problem ze spłatą kredytu w ten sposób? Często kłopoty wynikają z pogorszonej sytuacji bytowej lub po prostu z błędnych obliczeń kredytobiorcy. Być może zakładałeś, że jesteś w stanie udźwignąć ratę rzędu 1000 zł, jednak szybko okazało się, że możesz miesięcznie wysupłać maksymalnie 700 zł. Może w takim wypadku wydłużyć okres spłaty, np. z roku na dwa lata – wówczas miesięczne zobowiązanie spadnie niemal o połowę. Całkowity koszt kredytu wzrośnie, ale miesięczna rata w wysokości ok. 550-600 zł będzie dla Ciebie zdecydowanie łatwiejsza do strawienia.

Zapraszamy również do lektury części drugiej, w której przedstawiamy kolejne sposoby na ułatwienie spłaty kredytu.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here