Kredyty są stałą częścią życia wielu Polaków – bez nich trudno byłoby zbudować dom, a czasem i kupić samochód. Kredyt może się przydać również w nagłej sytuacji, np. gdy musisz przeprowadzić niespodziewany remont. Jednak co zrobić, gdy źle oszacujesz możliwości finansowe i kredyt z rozwiązania problemów stanie się głównym kłopotem? Jak rozwiązać problem ze spłatą kredytu? W części pierwszej mówiliśmy o możliwości rozłożenia kredytu na większą ilość rat oraz o wakacjach kredytowych. Poniżej znajdziesz kolejne opcje warte rozpatrzenia.

Przenieś kredyt do innego banku

Dobrym sposobem na poradzenie sobie ze zbyt wysoką ratą kredytu jest wybranie się do konkurencji – oczywiście nie w celu zaciągnięcia kolejnego zobowiązania, ale po to, by przenieść aktualny kredyt.

Jak rozwiązać problem ze spłatą kredytu? Jeżeli nie zalegasz jeszcze z ratami, to inne banki chętnie będą widzieć Cię wśród swoich klientów. Co więcej, możliwe, że uda Ci się wynegocjować lepsze warunki spłaty niż w aktualnym banku. Każdy bank chce przyciągnąć nowego klienta, a w zamian może zaoferować korzystniejsze warunki spłaty.

Co więcej, możesz przenieść wiele zobowiązań do jednego banku i zamienić kilka pożyczek lub kredytów w jedno zobowiązanie – tzw. kredyt konsolidacyjny. Dlaczego warto się zdecydować na taki krok?

Po pierwsze, podobnie jak poprzednim razem, możliwe, że uda Ci się wynegocjować z nowym bankiem lepsze warunki współpracy, więc ostateczne koszty będą dla Ciebie mniejsze. Po drugie, taki kredyt można rozłożyć na większą ilość rat, by miesięczna opłata była dla Ciebie łatwo strawna. Do tego dochodzi zaleta organizacyjna. Dużo łatwiej jest ogarnąć spłatę jednego kredytu niż kilku zobowiązań. Łatwiej obliczysz należności i zapanujesz nad finansami. To także mniejsze ryzyko, że będziesz mieć problem ze spłatą, bo przewidzenie Twoich finansowych możliwości będzie łatwiejsze prostsze.

Jeśli chcesz, by kredyt konsolidacyjny był Twoim sposobem na rozwiązanie problemu ze spłatą nie zgadzaj się na podniesienie kwoty kredytu. Nowy bank chętnie pożyczy Ci większą ilość gotówki, zwiększając aktualne zobowiązania. Wobec kłopotów ze spłatą, nie powinieneś się godzić na taką propozycję.

Ubezpieczenie kredytu

Gdy bierzesz kredyt, możesz również opłacić ubezpieczenie. To ważna informacja z dwóch powodów. Po pierwsze, sprawdź, czy ubezpieczenie obejmuje powód, dla którego masz problem ze spłatą. Może to być np. utrata pracy w wyniku zwolnienia przez pracodawcę. Wówczas kwota ubezpieczenia może pomóc Ci w rozwiązaniu kłopotów. Po drugie, ubezpieczenie kosztuje, więc jeśli na razie okazuje się bezużyteczne, zastanów się nad rezygnacją. Niejednokrotnie kwota ubezpieczenia to nawet kilkanaście procent wartości kredytu.

Jak rozwiązać problem ze spłatą kredytu za pomocą rezygnacji z ubezpieczenia? Możliwości są dwie: bank zwraca Ci kwotę ubezpieczenia za okres, który pozostał do końca umowy albo rata kredytu jest obniżona. Pierwsza sytuacja ma miejsce, gdy na początku opłaciłeś całe ubezpieczenie z góry. Druga opcja dotyczy ubezpieczenia wliczanego przez bank w wysokość raty.

Czego NIE robić?

Zastanówmy się również, w jaki sposób nie rozwiązywać kłopotów ze spłatą kredytu. Niebezpieczną pułapką jest zaciąganie kolejnych zobowiązań na spłatę poprzednich. To częsty błąd osób, które wobec kłopotów wpadają w panikę. Niestety, każda kolejna pożyczka oznacza wyższe koszty. W dodatku prędzej czy później w poszukiwaniu rozwiązania problemów z kredytem dłużnik trafia do firm parabankowych oferujących szybkie pożyczki na wysoki procent i żądających ogromnych zwrotów w przypadku braku terminowej spłaty. Mechanizm coraz większego zapożyczania się nazywany jest spiralą kredytową i zwykle oznacza kłopoty na wiele lat.

A więc zasada numer jeden: działaj w porozumieniu z bankiem (swoim lub konkurencyjnym) i szukaj rozwiązań z głową, natomiast unikaj kolejnych pożyczek na spłatę poprzednich zobowiązań.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here