Zestawienie podróży z pracą to dla wielu osób największe marzenie. Nawet jeśli nie wydaje się to dobrą metodą na stałe funkcjonowanie w życiu dorosłym, to na pewno 1-2 lata po studiach albo rok pomiędzy studiami a liceum można w ten sposób spędzić. Pytanie tylko jak to zrobić? Jak podróżować i zarabiać? Możliwości jest całkiem sporo!

Praca zdalna/freelance

Najwygodniejszym sposobem na podróżowanie i jednoczesne zarabianie jest praca zdalna. A dokładniej rzecz ujmując, jest to metoda na pracę, która umożliwi swobodne poruszanie się po świecie wszędzie tam, gdzie jest internet.

Jeśli chcesz podróżować i zarabiać możesz znaleźć firmę, która pozwala na zdalne wykonywanie obowiązków. Możesz też zacząć pracować jako freelancer. Na czym znasz się najlepiej? Na programowaniu? Pisaniu albo grafice? A może umiesz komponować? W takim razie poszukaj zleceniodawców, uzbieraj trochę pieniędzy, a gdy tylko biznes się rozkręci… ruszaj w podróż. W końcu dla Twoich klientów nie ma to znaczenia, czy wyślesz im dzieło mailem z Barcelony, Petersburga, Warszawy czy Tokio.

Praca z zagraniczną delegacją

Czasem można też znaleźć oferty pracy, których częścią są zagraniczne wyjazdy, np. raz w roku do siedziby firmy na Malcie. W takim układzie pracownik przychodzi np. przez pół roku do pracy w swoim mieście, a potem wyjeżdża jako reprezentant firmy do zagranicznego oddziału na kolejne pół roku. I tak w kółko.

Praca na miejscu

Bardziej ryzykowną opcją jest szukanie pracy w miejscu, do którego się jedzie już po dotarciu na miejsce. Jeśli jednak masz odłożone trochę gotówki i nie boisz się ryzyka, to… czemu nie? Co można robić, by podróżować i zarabiać na miejscu? Jest kilka zawodów, w których łatwo znaleźć zatrudnienie we wszystkich cywilizowanych krajach:

  • korepetycje – szczególnie dobra opcja, gdy znasz język kraju, do którego się wybierasz, a także wtedy, gdy nie masz nic przeciwko, żeby prowadzić szkolenia po angielsku
  • sprzątanie – nie jest to może szczyt marzeń, ale zamiatanie i mycie jakiegoś klubu czy restauracji to łatwa praca, która może zapewnić trochę kasy na wyżywienie,
  • ulotki i naganianie – każde dużo miasto jest pełne ulotkarzy i naganiaczy, a firmy marketingowe non-stop szukają nowych osób chętnych do pracy w tym prostym zawodzie,
  • fotografia – w niektórych miejscach turystycznych fotografowie oferują wykonywanie profesjonalnych zdjęć w atrakcyjnych sceneriach. Jeżeli znasz się na tym fachu, możesz spróbować!
  • barman i kelner – to kolejne zawody, o które łatwo. Wystarczy przejść się ulicami miasta, do którego zmierzasz i popatrzeć na kartki w oknach lub przejrzeć lokalne ogłoszenia w internecie.

Własny blog lub kanał

Bardzo ciekawym sposobem na to, jak podróżować i zarabiać są również blogi i kanały na YouTube. Startowanie z własną stroną lub vlogiem z dnia na dzień zapewne nie będzie skuteczne, ale jeśli zaczniesz już dziś i w pierwszą podróż pojedziesz z odłożonych pieniędzy, kto wie – może już za 2-3 miesiące wybierzesz się do innych krajów za kasę z reklam i wpłaty od patronów.

Blog lub kanał mogą dotyczyć bezpośrednio podróżowania, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by pisać również o innych rzeczach. Własne medium możesz prowadzić z dowolnego miejsca, więc jest to idealny sposób na zarabianie i podróżowanie!

Własny biznes

To samo dotyczy prowadzenia swojej firmy. Nie każdy biznes rodzi takie możliwości, ale z pewnością wachlarz opcji jest tutaj szeroki. Wystarczy dobrze prosperujący sklep internetowy i zatrudnienie jednej osoby do obsługi zamówień, by samemu czerpać pieniądze i mieć wiele czasu wolnego do przeznaczenia na podróże.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here