Karta EKUZ na wakacjach za granicą

Karta EKUZ to bardzo przydatny dokument, z którego korzystają osoby często podróżujące po Europie. Jeśli nie wiesz, czym jest, podpowiemy Ci. Czy jednak EKUZ to wystarczająca ochrona na wakacjach? I co w przypadku podróży po różnych krajach lub wylotu na inny kontynent? Dowiedz się więcej o polisie na wakacje i wybierz dla siebie właściwą ochronę. Wróć z wakacji wyłącznie z dobrymi wspomnieniami!

Kto powinien wyrobić kartę EKUZ?

Karta EKUZ – w rozwinięciu: Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – to dokument upoważniający jej posiadacza do korzystania z darmowej opieki zdrowotnej na ternie kraju, w którym przebywa. Trzeba jednak pamiętać, że kraj ten musi honorować EKUZ, a więc albo należeć do Unii Europejskiej, albo mieć z nią podpisane porozumienie. Druga kwestia to zakres usług. Nieodpłatne leczenie przysługuje Ci wyłącznie w takim zakresie, w jakim mogą korzystać z niego obywatele. Jeśli opieka zdrowotna została sprywatyzowana, nie będzie miał znaczenia fakt, że jakaś usługa jest darmowa w Polsce.

Karta EKUZ to dokument, który powinni wyrobić wszyscy, którzy podróżują po Europie często, wybierają się w dłuższą podróż, jadą do obcego kraju celem pracy zarobkowej lub edukacji, bądź też często chorują i chcą czuć się pewnie nawet podczas krótkiego wyjazdu.

Jeśli jedziesz poza granice Unii Europejskiej, powinieneś wybrać ubezpieczenie turystyczne z ochroną kosztów leczenia. Przykładowo w Azji sprawdzi się takie: https://kioskpolis.pl/wyjazd-za-granice-jakie-ubezpieczenie-do-tajlandii/.

Kto powinien wyrobić kartę EKUZ

Czy sam EKUZ wystarczy?

Nawet jeśli wybierasz się do Europy i będziesz przebywał w kraju należącym do Unii Europejskiej, wciąż ochrona zapewniana przez EKUZ nie będzie wystarczająca. Po pierwsze – jak wspomnieliśmy – w danym kraju służba zdrowia może być częściowo lub całkowicie sprywatyzowana. Po drugie, kiedy dojdzie do większego urazu lub będziesz potrzebował konsultacji u specjalisty, EKUZ Ci tego nie zapewni.

Każde ubezpieczenie podróżne zawiera podstawowy składnik: ochronę kosztów leczenia. Możesz liczyć na pokrycie kosztów: transportu medycznego, nawet transportu do kraju, hospitalizacji, zakupu leków i środków medycznych, zabiegów oraz operacji, konsultacji specjalistycznych, wizyt domowych. Ochrona kosztów leczenia zapewnia to co EKUZ, a także dużo więcej. Warto mieć oba.

Czy sam EKUZ wystarczy

Ubezpieczenie na wakacje – dużo więcej niż ochrona zdrowia

Polisę wakacyjną warto mieć też z innego powodu. Jest to ochrona, która zawiera dużo więcej składników niż tylko pokrycie kosztów leczenia. W jej ramach możesz np. liczyć na ochronę odpowiedzialności cywilnej (OC), dzięki czemu w przypadku wyrządzenia komuś szkody lub uszkodzenia jego mienia nie zapłacisz odszkodowania z własnej kieszeni.

Zabierasz na wakacje drogi smartfon, laptop, kamerę, drona lub aparat fotograficzny? Koniecznie rozszerz ubezpieczenie o ochronę sprzętu elektronicznego. Nie odzyskasz pełnych kosztów, ale na pewno sporą część. Możesz też oddzielnie ubezpieczyć bagaż (nie tylko kradzieży, lecz także opóźnienia dostarczenia) bądź sprzęt sportowy.

Wybierz wszystkie elementy polisy wakacyjne, dzięki którym będziesz czuł się chroniony kompleksowo. Wypocznij na wakacjach i baw się bajecznie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here