Drukarka laserowa i jej najważniejsze parametry!

W przeszłości większość osób wybierała drukarki atramentowe, bo lepsze modele – laserowe, były po prostu za drogie, a więc zarezerwowane dla firm. Dzisiaj to się zmieniło i coraz więcej osób może sobie pozwolić na drukarkę laserową, której cena mocno spadła. Co tu dużo mówić, niezłej klasy drukarkę tego typu możemy już kupić za około 300 złotych! Tak niska cena może jednak rodzić podejrzenia, czy rzeczywiście kupiony sprzęt będzie dobrze się sprawował. Warto więc wiedzieć, jakie parametry są najważniejsze!

Drukarka laserowa – jaka szybkość wydruku?

To, jeśli nie najważniejszy, to jeden z istotniejszych parametrów, bo od niego zależy, ile będziemy czekać na drukowane kopie. Czasem, szczególnie przy dużej ilości dokumentów, to sprawa wręcz kluczowa. Trzeba pamiętać, że to się trochę inaczej przedstawia w przypadku wydruków kolorowych oraz czarno-białych. Różnice występują też, gdy mamy do czynienia z droższą, profesjonalną drukarką do biura i tańszą – do zastosowań domowych. Budżetowa drukarka laserowa wydrukuje około 20 stron na minutę, lecz już lepszy sprzęt osiągnie zdecydowanie lepszy wynik, drukując 50 stron na minutę. W zależności od tego, na jakiej szybkości nam zależy, przed kupnem zwracajmy uwagę na ten parametr.

Drukarka laserowa

Czy ilość pamięci RAM ma znaczenie?

Oczywiście, bo jest to bezpośrednio powiązane z szybkością druku. Pamięć odpowiada za efektywną pracę urządzenia, jak również za inne działania: przechowywanie obrazów strony, czy nawet efektywność procesora. Co więcej, spora ilość pamięci RAM to krótszy proces wydruku niektórych dokumentów. Jeśli chodzi o tańsze drukarki kolorowe, to mają one pamięci RAM od 64 MB do 512 MB, droższe zaś to nawet 2GB pamięci RAM.

Jaka powinna być rozdzielczość druku?

Parametr DPI określa rozdzielczość druku. Zasada jest prosta: im wyższe DPI, tym lepsza jakość i ostrość wydruków. Tu też wybierajmy sprzęt pod kątem tego, do czego będzie nam potrzebny. Jeśli bowiem interesują nas wydruki czarno-białe to wystarczy niska rozdzielczość, np. 600×600 dpi, ale już przy bardziej złożonych wydrukach lepiej, jak rozdzielczość wyniesie 2400×600 dpi. Cały czas wspominamy o kopiach czarno-białych, ale nie zapominajmy, że jak szukamy sprzętu do wydruków kolorowych, to DPI musi być wyższe. Za solidny wynik uznamy 600×600 dpi, a za wręcz idealny 1200×1200 dpi.

Jaka powinna być rozdzielczość druku

Drukarka do domu czy do pracy?

Najczęściej drukarki laserowe wybierane są w dwóch przypadkach: do zastosowań prywatnych, czyli domowych oraz służbowych – do pracy. W zależności od tego, do jakich zadań planujemy ją kupić, warto zwrócić uwagę na różne czynniki. Do zastosowań domowych nie musimy inwestować w bardzo zaawansowany sprzęt – po prostu powinien być wygodny w codziennym użytkowaniu, w czym pomaga chociażby łączność bezprzewodowa. Drukarki laserowe z WiFi czy Bluetooth bardzo ułatwią pracę. Dobrze też jak cechują się wysoką rozdzielczością, co wpłynie bardzo pozytywnie na jakość drukowanych zdjęć. Drukarka laserowa do biura powinna być zaś jak najbardziej wielofunkcyjna, a skan czy funkcja ksero to absolutna podstawa. Warto też zwracać uwagę na koszty utrzymania urządzenia i wybrać taki model, który zapewni oszczędności. Tania w eksploatacji drukarka laserowa to duża ulga dla firmy, która ma przecież wiele różnych wydatków.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by taki wielofunkcyjny “kombajn” kupić do domu (szczególnie że często można spotkać modele w atrakcyjnych cenach), czy jednak mamy aż takie potrzeby?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here