Jeśli chodzi o niemowlęta — ich sen, sposoby na uspokojenie, wyciszenie, rozbawienie, to niestety nie ma uniwersalnych recept, które sprawdzają się w każdym przypadku. Każde niemowlę jest inne i coś, co idealnie sprawdza się u dziecka sąsiadki, niekoniecznie zadziała w przypadku jakiegokolwiek dziecka. Jest jednak kilka takich przedmiotów, które pozytywnie działają na większość dzieci. Można je poznać między innymi po tym, że ich wariacje używane są w różnych kulturach i czasach. Jednym z takich przedmiotów jest karuzela do łóżeczka.
Jak działa karuzela do łóżeczka?
Karuzela to najczęściej pałąk mocowany do łóżka dziecka, na którym zawieszone są zabawki. Wyposażona jest w mechanizm, który obraca zawieszonymi zabawkami. Dziecko leżąc w łóżeczku może oglądać obracające się przedmioty. Jest to dla niego ciekawe ze względu na ruch zabawek oraz to, że zabawki obracając się, zmieniają wygląd.
Wpływ karuzeli na dziecko
Nie da się przewidzieć jak karuzela do łóżeczka zadziała na konkretne dziecko. To trzeba po prostu sprawdzić. Niektóre dzieci traktują karuzelę jak stymulującą zabawkę. Najlepiej reagują na nią, jak są pobudzone i chętnie oglądają poruszające się zabawki, kiedy nie są śpiące. Dzięki temu karuzela może dać rodzicom chwilę wytchnienia lub czas na wykonanie jakichś obowiązków domowych. Niektóre dzieci potrafią obserwować karuzele nawet i pół godziny. Inne dzieci z kolei przy karuzeli usypiają. Powolne obracanie się zabawek działa na nie wyciszająco.
Rodzaje karuzel do łóżeczka
Jest wiele rodzajów karuzel do łóżeczka. Podstawowy podział to klasyczne karuzele i mobile. Karuzele to najczęściej zabawki zawieszone na pałąku wyposażonym w jakiś napęd, który obraca główną częścią karuzeli. Dzięki temu zabawki wykonują jednostajny ruch obrotowy. Mobile nie mają napędu — zabawki kręcą się dzięki ruchom powietrzna. Klasyczne karuzele mogą być elektryczne lub mechaniczne.
Elektryczne vs. Mechaniczne karuzele do łóżeczka
Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Mechaniczne karuzele są bardziej ekologiczne. Najczęściej nakręca się je korbą kub pokrętłem. Nie wymagają baterii i mają dosyć prosta, niezawodną konstrukcję. Wadą jest to, że dosyć często trzeba je nakręcać. Gorzej sprawdzają się więc w przypadku dzieci, które przy karuzeli zasypiają. Elektryczne karuzele kręcą się dłużej. Niektóre wyposażone są w rodzaj programatora – można ustawić jak długo mają działać. Bardziej zaawansowane modele mogą mieć czujkę — gdy dziecko się obudzi – włączają się automatycznie. Jest to ogromna zaleta, która w wielu przypadkach czyni karuzelę idealnym gadżetem gwarantującym spokojny sen niemowlęcia. Inne wyposażone są w pilota, dzięki któremu rodzic włączać i wyłączać karuzelę. Wada takich karuzel jest to, że są dosyć prądożerne i zużywają sporo baterii.
Karuzele z pozytywka lub bez
Zarówno mechaniczne, jak i elektryczne karuzele mogą być wyposażone w pozytywkę. Mechaniczne wygrywają z reguły jedną melodię, zaś elektryczne dysponują szerokim repertuarem nagrań często uwzględniającym biały szum (dźwięki suszarki, pralki, padającego deszczu, fal morskich). Dzieci różnie reagują na te dźwięki i melodie, warto więc się upewnić, że jest możliwość ich wyłączenia.
Przed zakupem karuzeli do łóżeczka warto ja przetestować. Można na przykład odwiedzić znajomych, którzy posiadają taki gadżet by upewnić się, że ma ona pozytywny wpływ na dziecko. Dzięki temu ma się pewność, że kupuje się przedmiot naprawdę przydatny, a nie coś, co trzeba będzie zdemontować chwilę po przymocowaniu do łóżeczka.