Chcesz, by Twoje dziecko mogło mieć własne konto bankowe, na którym będzie gromadzić kieszonkowe? To wygodne rozwiązanie, a przy okazji także dobra okazja do nauki zarządzania gotówką i obsługi rachunków bankowych. Ale jak wybrać konto dla dziecka?

Konto od 13 roku życia

Własne konto mogą mieć dzieci od 13 roku życia. To właśnie w tym momencie potomek nabiera ograniczonej zdolności prawnej, chociaż podejmowane przez niego decyzje muszą być dodatkowo zatwierdzane przez rodzica. Dlatego też dziecko nie może założyć konta samodzielnie – wymagana jest akceptacja rodziciela bądź opiekuna prawnego.

A jak wybrać konto dla dziecka? Podobnie, jak standardowe konto dla dorosłego. Oferty dla dzieci różnią się wysokością opłat i oprocentowaniem. Oczywiście najlepiej, by ten pierwszy parametr wynosił zero, a drugi był jak najwyższy. Na zwykłym koncie jednak nie ma co liczyć na wysoki procent. Warto natomiast dobrze zapoznać się z tabelą opłat i sprawdzić, czy przypadkiem nie kryją się tam jakieś haczyki wyciągające złotówki w trakcie wykonywania przelewów czy innych czynności.

Warto też zwrócić uwagę na jakość konta internetowego. Wszystkie banki udostępniają klientom platformy do obsługi kont online oraz aplikacje mobilne. Niektóre konta internetowe są jednak wygodniejsze od pozostałych. Możesz też zapytać swoją pociechę o to, który rachunek bankowy podoba mu się najbardziej (jeżeli opłaty są jednakowe).

Przekształcenie konta

Konto dziecięce lub młodzieżowe może być w przyszłości przekształcone w konto standardowe dla dorosłego człowieka, gdy dziecko przekroczy magiczny próg 18 lat. Wybór konta dla dziecka nie oznacza jednak, że młoda osoba wkraczająca w dorosłość ma się trzymać tego samego banku – wręcz przeciwnie. Najlepiej sprawdzić dostępne oferty, bo przekształcone konto wcale nie musi być najtańszą opcją.

Subkonto – na koncie rodzica

A co zrobić, gdy dziecko ma mniej niż 13 lat? W takim wypadku może się przydać alternatywne rozwiązanie, czyli subkonto na koncie rodzicielskim. Niektóre banki udostępniają taką opcję właśnie z dedykacją dla najmłodszych użytkowników.

Zalety konta dziecięcego

A może nie zastanawiasz się jak wybrać konto dla dziecka, tylko czy w ogóle warto to robić? Takie rozwiązanie z pewnością ma wiele zalet. Jakie plusy powinieneś wziąć pod uwagę?

Największym walorem jest niezależność młodego człowieka, który może z dumą korzystać z własnego konta, na które wpływają pieniądze w ramach kieszonkowego i kasa z urodzin. Zwykle na kontach dziecięcych nie ma zbyt wiele środków, ale nie musisz się obawiać, że zostaną one pochłonięte przez bankowe opłaty. Wiele kont dziecięcych jest całkowicie darmowych. Rachunek może mieć też niewielkie oprocentowanie, więc młody człowiek będzie mógł nauczyć się na czym polega oszczędzanie.

Zastanawiając się jak wybrać konto dla dziecka możesz być też spokojny o kontrolę nad pieniędzmi. Na kontach dziecięcych można ustalić limity wypłat czy dziennych przelewów.

Dużym plusem jest także możliwość zasilenia konta, gdy wysyłasz dziecko na wakacje. To również bezpieczne rozwiązanie, bo syn lub córka nie muszą chować pieniędzy w plecaku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here