Niektórym gry komputerowe kojarzą się tylko z grupą nastolatków siedzących w piwnicy i marnujących swój wolny czas na w świecie wirtualnym. Jednak obecnie branża gier jest coraz ciekawszym i barwniejszym miejscem nie tylko pod względem środowiskowym, ale również inwestycyjnym. W ciągu ostatnich 4 lat branża ta urosła do tego stopnia, że stała się łakomym kąskiem dla wielu inwestorów i spekulantów inwestycyjnych. Przyjrzyjmy się bliżej czy to zainteresowanie ma jakieś sensowne podstawy.
Premiery gier, e- sport i inne wydarzenia.
W sytuacji globalnej pandemii życie społeczne wielu osób przeniosło się w przestrzeń wirtualną. Osoby, które już wcześniej interesowały się cyfrową rozrywką czują się jak ryby w wodzie, natomiast Ci, którzy nie uczestniczyli w wydarzeniach online zaczynają odkrywać całkiem nowy dla nich świat. Nic więc dziwnego, że premiery gier komputerowych, zawody e-sportowe czy też koncerty online rozkwitają i notują bardzo wysokie zyski. Niemal każdego dnia w sieci można znaleźć transmisje prowadzone na żywo i skupiające się wokół tematyki gier komputerowych. Sytuacja ta sprawia, że handel akcjami firm takich jak Blizzard, Riot, CD-Projet czy Bethesda staje się coraz popularniejszy wśród wielu inwestorów,
Reklama i zyski w branży gier.
W telewizji, radiu czy w Internecie coraz częściej można trafić na reklamy popularnych produkcji ze świata gier, a wydarzenia takie jak targi gier komputerowych swoim rozmachem zaczynają dorównywać imprezom motoryzacyjnym oraz technologicznym. Świadczy to o fakcie, że gry komputerowe stają się coraz popularniejsze oraz, że coraz bardziej zdecydowanie przebijają się do głównego nurtu. Każdorazowo mistrzostwa e – sportowe oparte na tytułach takich jak League of Legends, CS:Go czy Heartstone pochłaniają i generują gigantyczne środki pieniężne. Biorąc pod uwagę te czynniki dziwnym się wręcz wydaje, że branża gier komputerowych tak długo pozostawała w cieniu.
Głośna sprawa Cyberpunk 2077.
dobrym przykładem jest tutaj głośny incydent związany z grą Cyberpunk 2077, która okazała się nie spełniać pokładanych w niej nadziei nie tylko graczy, ale również inwestorów. Jej premiera związana była ze znacznym niezadowoleniem środowiska nie tylko graczy, ale również finansistów, którzy ponieśli spore straty. W związku z czym przeciwko firmie CD-Projekt wytaczane są kolejne zbiorowe pozwy. Sytuacja ta wybitnie pokazuje, jak istotna stała się branża gier wśród inwestorów.
Gry to również sprzęt.
warto zauważyć, że również sprzęt komputerowy jest projektowany głównie z myślą o graczach. Zaczynając od producentów komponentów, takich jak procesor czy karta graficzna, a kończąc na twórcach urządzeń peryferyjnych, jak słuchawki, klawiatury czy myszki komputerowe można dostrzec wyraźną zależność pomiędzy jakością sprzętu, jego ceną oraz powiązaniem z branżą gier. Każda osoba obracająca akcjami spółek elektronicznych powinna uważnie zacząć śledzić branże gier, jeśli jeszcze tego nie robi, bowiem wiele decyzji i technologii pojawiających się w tej dziedzinie jest podyktowane właśnie grom komputerowym.