Jak łatwo poprawić zdolności komunikowania się po angielsku?

0
1092

Spróbuj rozmawiać z wieloma ludźmi, mimo że czujesz się zażenowany i skrępowany.

Jeśli nie jesteś w stanie dobrze wyrazić swoich uczuć, najlepszym sposobem na lepsze ich wyrażenie na dłuższą metę jest rozmowa z mnóstwem nowych ludzi. Kiedy tylko masz szansę, staraj się mówić i wyrażać swoje myśli do nowej osoby. Będzie to bardzo przerażające i nieprzyjemne, ale jeśli tylko będziesz w stanie to zrobić – na pewno będziesz w stanie komunikować się bezproblemowo w ciągu miesiąca czy
dwóch.

Istotnym jest oczywiście poznanie odpowiedniej ilości słów angielskich. Warto poznać najczęściej używane słówka angielski, szczególnie jeśli dane słowa angielskie wystepują z przykładowymi zdaniami, tak więc możemy uczyć się słów angielskich w odpowiednim kontekście. Dzięki temu uczymy się jakby automatycznie całych zdań, co również poprawia zdolności mówienia w języku angielskim.

Kiedy byłam na drugim roku studiów, pamiętam, że przez większość czasu czułam się bardzo nieśmiała i przerażona. Rozmawiałam tylko z dwoma lub trzema osobami i nie byłam w stanie komunikować się pewnie z żadną osobą, której nie znałam. W tym czasie postanowiłem stawić czoła jednemu nowemu strachowi każdego dnia. Zrobiłam listę maleńkich lęków w dokumencie Worda i zaczęłam robić jedną rzecz każdego dnia, która sprawiała, że czułam się niekomfortowo. Pewnego dnia rozmawiałam na przykład z obcym człowiekiem, mimo że bardzo się bałam. Pewnego dnia zadałem pytanie w klasie, mimo że wszyscy się ze mnie śmiali. Wkrótce, stawiając czoła jednemu maleńkiemu strachowi każdego dnia, mogłem organizować debaty i quizy na poziomie krajowym.

Moim celem nie jest chwalenie się – ale po prostu wyjaśnianie – że robienie czegoś, w czym się nie jest dobrym człowiekiem, raz po raz pomaga mu w tym doskonalić się z czasem. Obecnie istnieje duże prawdopodobieństwo, że kiedy rozmawiasz z nową osobą, czujesz się „gorszy” od niej podświadomie. Może boisz się, że ta druga osoba będzie cię osądzać i nie będzie dobrze o tobie myśleć. W obu przypadkach, jedynym sposobem, w jaki możesz komunikować się pewnie i dobrze wyrażać się – jest komunikowanie się z coraz to nowymi ludźmi. Skorzystajcie z każdej okazji, aby komunikować się z nową osobą – i rozmawiajcie. Będziesz się strasznie bać, będziesz czuł się zakłopotany i najprawdopodobniej nie uda ci się komunikować kilka pierwszych razy – ale kontynuuj, a wkrótce staniesz się lepszym komunikatorem.

Spróbuj zwizualizować rozmowę, gdy jesteś sam

Kiedy jesteś sam w swoim pokoju, spróbuj stanąć przed lustrem i wyobrazić sobie rozmowę z inną osobą. Rozmawiaj tak, jakby inna osoba rzeczywiście była przed tobą. Po kilku próbach, nagle nadejdzie moment, w którym będziesz w stanie skutecznie komunikować się przed lustrem.

Powtarzaj tę czynność 2-3 razy dziennie. Czasami możesz nawet zamknąć oczy i wizualizować siebie prowadząc taką rozmowę. Kiedy już dobrze komunikujesz się w wyobraźni, poczuj radość z tego, że rzeczywiście dobrze rozmawiasz.

Jeśli robisz to regularnie, nadejdzie moment, w którym nagle znajdziesz się w rozmowie z drugą osobą wyraźnie wyrażającą swoje punkty.

Wmawiaj sobie, że jesteś niesamowity

Wiele razy nie jesteśmy w stanie jasno wyrazić naszych myśli, ponieważ podczas rozmowy stajemy się jawnie świadomi osądów drugiej osoby. Więc być może wyrażasz swoje uwagi i myślisz „Mam nadzieję, że ta osoba dobrze o mnie myśli”. Prowadzi to do dezorientacji w wyrażaniu swoich myśli.

Prostym sposobem na uniknięcie poczucia strachu przed osądami drugiej osoby jest ciągłe powtarzanie sobie, że jesteś niesamowity. Teraz wiem, że to rozwiązanie brzmi zbyt prosto – i to też brzmi dziwnie. Ale to działa! Każdego dnia, kiedy jesteś wolny, wmawiaj sobie, że jesteś niesamowity. Powiedz sobie: „Rządzę! Jestem fajny.” Nie mów tylko tych słów – poczuj w nich energię, kiedy mówisz je do siebie.

Wmawiając sobie, że jesteś niesamowity, powoli zaczynasz czuć się bardziej pewny siebie w rozmowie z innymi. W miarę jak będziesz czuł się pewniej i pewniej, przestaniesz myśleć o osądach innych ludzi i skoncentrujesz się bardziej na tym, co starasz się przekazać. Problemy z komunikacją pojawiają się, gdy zwracamy większą uwagę na myśli drugiej osoby, a mniejszą na to, co staramy się powiedzieć. To zniknie, kiedy naprawdę zdasz sobie sprawę, że jesteś niesamowity.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli naprawdę spróbujesz wszystkich tych trzech rzeczy, na pewno powinieneś być w stanie komunikować się lepiej. Sama byłam nieśmiałą osobą, która w przeszłości nie potrafiła nawet mówić spójnie przez dwie minuty. Dlatego ręczę za to, że na pewno można poprawić swoje umiejętności konwersacyjne. Po prostu rozmawiaj z większą ilością osób, wizualizuj siebie mówiącego w jasny sposób i przypominaj sobie, że jesteś niesamowity. Wszystkiego najlepszego z nauką angielskiego!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here