Kim jest inwestor giełdowy

Co powinien wiedzieć inwestor?

Ogromne zainteresowanie z jakim spotyka się inwestowanie w akcje jest wynikiem prostoty mechanizmów, które rządzą wzrostami i spadkami cen. Czy to oznacza, że zarobek na inwestycjach w akcje jest dziecinnie prosty? Oczywiście, że nie. Można jednak zwiększyć szanse powodzenia. Należy mieć przy tym jak najwięcej informacji o danej spółce, a także poznać jej słabe i mocne. Trzeba zatem dobrze ocenić jej potencjał rozwojowy i jednocześnie oszacować ryzyko związane z zainwestowanie pieniędzy w daną firmę.

Inwestor giełdowy pragnący dokonać transakcji na warszawskiej GPW powinien przede wszystkim posiadać rachunek inwestycyjny.

To właśnie za pośrednictwem platformy inwestycyjnej będzie składał wszystkie zlecenia. Dyspozycje składane przez inwestorów giełdowych są oczywiście całkowicie anonimowe, co z kolei oznacza, że dany trader nie ma pojęcia z kim potencjalnie zawiera transakcje.

Zlecenia można składać na różne sposoby, przy czym najbardziej powszechny jest aktualnie handel przez Internet. To niezwykle szybka i bezpieczna metoda, która jednocześnie pozwala śledzić bieżącą sytuację na rynku. Istnieje wiele rodzajów zleceń, które pozwalają na realizację wszelkich zamierzeń kupujących i sprzedających. Wśród nich prym wiodą zlecenia z limitem ceny, w których inwestor określa dokładny kurs, po jakim zamierza dokonać zakupu lub sprzedać dany walor.

Zawieranie transakcji

Na giełdzie warszawskiej obowiązuje pewien system transakcyjny charakteryzujący się tym, że kursy danych papierów wartościowych zostają ustalone na podstawie zleceń sprzedających i kupujących. Co to oznacza w praktyce?

Otóż, aby ustalić kurs danego waloru należy sporządzić zestawienie zleceń, które zawierają dyspozycje kupna oraz sprzedaży. Mówiąc prościej – to sami inwestorzy wyznaczają kurs, po którym zawiera się transakcje. O kolejności realizacji zleceń, decyduje najczęściej cena podana przez inwestorów, a w kolejności czas złożenia dyspozycji. Jeśli jesteś zainteresowany, sprawdź co na ten temat mówi oficjalna strona Saxo Bank Polska i otwórz konto demo, aby lepiej poznać tajniki handlu na giełdzie.

Inwestorzy, którzy zamierzają zakupić dany walor drożej, mają oczywiście pierwszeństwo przed traderami pragnącymi dokonać tańszego zakupu. I analogiczne, osoby chcące kupić taniej, mają pierwszeństwo przed inwestorami, którzy wolą sprzedać drożej.

Jeśli przynajmniej dwóch inwestorów złożyło dyspozycje z identyczną ceną, o kolejności realizacji danego zlecenia decyduje czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here