trening powięziowy

Nowoczesny trening, który opiera się na aktualnej wiedzy medycznej, uwzględnia obecnie nie tylko pracę mięśni, ale też wydolność organizmu i spalanie tkanki tłuszczowej. Dzisiaj trening ma też być integralną częścią wszystkich procesów fizjologicznych organizmu, dbając jednocześnie o pracę układu ruchu, a także dobre samopoczucie. Taki trening zwany jest treningiem powięziowym. Czym dokładnie jest? Jakie są wskazania do jego wykonywania? Co możemy dzięki niemu zyskać? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/trening-powieziowy-dlaczego-warto-go-wykonywac/ 

Trening powięziowy – czym jest? 

Trening powięziowy w rzeczywistości Jest to technika masażu oraz rozciągania powięzi, która wykonywana jest najczęściej z wykorzystywaniem tak zwanych roller. Rolowanie i rozluźnienie mięśni powinno być wykonywane codziennie, zwłaszcza w donicy treningowe. Przed treningiem warto jest wykonać dynamiczne rozciąganie, zaraz po treningu rozciąganie statyczne. 

Jakie są wskazania do treningu powięziowego? 

Według najnowszych badań, trening powięziowy powinien być wykonywany przez każdego, który regularnie uprawia sport. Jednak nie tylko osoby aktywnej fizycznie mogą sobie na niego pozwolić. Jest to doskonała opcja, która zdaje egzamin zarówno jako forma profilaktyki schorzeń układu ruchu, a także rehabilitacja. 

Warto więc pomyśleć o takiej formie treningu w przypadku: 

  • profilaktyki kontuzji
  • chęci poprawienia sprawności fizycznej i elastyczności
  • wzmożonego napięcia mięśniowego 
  • utrwalonej nieprawidłowej postawy ciała 

Trening powięziowy – jak wygląda? 

Trening powięziowy jest to integralna część pracy nad sprawnością fizyczną i mobilnością. Szczególną uwagę powinno się więc poświęcić następującym lokalizacjom: 

  • mięśnie łydek
  • mięśnie dwugłowe i czworogłowe ud 
  • zginacze i prostowniki bioder
  • mięśnie szerokie grzbietu 
  • tricepsy
  • pośladki 

Trening powięziowy polega na rolowaniu wybranych obszarów ciała. Podczas treningu należy położyć się na specjalnym wałku oraz przesuwać po nim określoną część ciała. Pierwsze treningi mogą trwać kilka minut, a kiedy na 5 nie wniesie jak będzie odczuwalne, można wydłużyć trening nawet do 30 minut. Istotne jest połączenie treningu z  nawodnieniem organizmu, co jest niezbędne do zapewnienia odpowiedniej elastyczności. 

Trening powięziowy – co możemy dzięki niemu zyskać? 

Regularne rozciąganie i uelastycznienie powięzi warunkuje sprawniejsze odżywianie i dotlenienie mięśni. Wzmocnione są też włókna kolagenowe, mięśnie zyskują na wytrzymałości i elastyczności, a także obniżany jest przeciążenie i stan napięcia mięśni. Trening powięziowy zmniejsza też ryzyko kontuzji, przez zwiększenie mobilności mięśni. Rolowanie zmniejsza też ryzyko powstawania punktów spustowych oraz nieprawidłowej postawy ciała. 

Zobacz też: http://www.toysboard.pl/weglowodany-spozywac-przed-czy-po-treningu/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here