Praca zdalna ma wady i zalety
fot. Pixabay.com

Pandemia koronawirusa przyniosła w życiu zawodowym wielu z nas bardzo istotne zmiany. Przeniesienie się z przestrzeni biurowych do własnego domu i wykonywanie obowiązków służbowych zdalnie było i jest nadal prawdziwą rewolucją. Praca z domu ma wiele zalet, ma też jednak wady. Zastanówmy się więc nad tym, które mogą przeważać.

Przeczytaj też: https://zaciszerozmaitosci.pl/swoboda-elastycznosc-i-samotnosc-czyli-zalety-i-wady-pracy-zdalnej/

Jasne strony pracowania z domu

Plusy i zalety jesteśmy w stanie wymienić jednym tchem. Dzięki pracy zdalnej możemy więcej czasu poświęcać rodzinie, nie stoimy w korkach, nie denerwujemy się tłokiem w komunikacji miejskiej, nie stresujemy się tym, że spóźnimy się do biura. Ponadto mniej się stresujemy. Inaczej wykonuje się swoje codzienne obowiązki ze świadomością, że szef nie zagląda nam przez ramię.

Poza tym mamy pełną dowolność tego, jak przygotujemy sobie nasze miejsce pracy. To również zdecydowanie poprawia komfort pracowania, a nawet sprawia wiele radości. Skuteczność i tempo pracy podkręca także fakt, że nie wychodzimy co godzinę na kawę z kolegami z biura, nie rozpraszają nas biurowe plotki i rozmowy toczące się dookoła, a dzięki temu możemy się maksymalnie skupić i dać z siebie dużo więcej niż podczas pracy biurowej.

Dziś pracodawcy umożliwiają również dużą elastyczność w kwestii czasu pracy. Możemy zacząć o tej godzinie, o której nam pasuje. Przerwy także możemy dostosować do własnych preferencji. Kolejnym niewątpliwym plusem jest również dowolność, jeśli chodzi o miejsce pracowania. Nasze obowiązki wykonujemy z domu, ale równie dobrze możemy siedzieć w parku lub odwiedzić rodziców i pracować w ich mieszkaniu. Zdalne pracowanie daje również swobodę podróżowania w dalekie miejsca.

Wady pracy zdalnej

Niewątpliwie, praca zdalna znacznie ograniczyła nasze kontakty towarzyskie. O ile biurowe plotkowanie nie dla każdego z nas jest frajdą, o tyle wypicie filiżanki kawy z ulubioną koleżanką z pracy to przecież czysta przyjemność. Dlatego też taka wymuszona samotność na wielu z nas nie wpływa pozytywnie. Czujemy się osamotnieni, a kontakt internetowy nie daje takiej samej satysfakcji jak rozmowy w cztery oczy.

Często podczas pracy zdalnej, zwłaszcza jeśli w naszej firmie jest zgoda na dużą elastyczność, mamy problemy związane z tym, aby jak najszybciej rozwiązywać problemy czy też wykonywać zadania. Trudność stanowi często natychmiastowe skontaktowanie się z innym pracownikiem lub też przełożonym, który być może nie zaczął jeszcze dziś pracy, a może jest już na przerwie. Wówczas tego typu sytuacje mogą być frustrujące i stresujące.

Zobacz też: http://www.toysboard.pl/autorytety-w-naszym-zyciu-jaka-pelnia-role/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here