praca

Na przestrzeni ostatnich parunastu lat dość mocno zmienił się ten schematyczny proces poszukiwań pracy. W tym momencie proces ten w bardzo dużym stopniu opiera się na wykorzystaniu możliwości Internetu. Ten, kto szuka pracy, zwykle szuka jej właśnie w wirtualnej przestrzeni. Prawie nikt nie kupuje już gazet codziennych, a już tym bardziej nikt nie kupuje ich po to, by wynajdywać w nich oferty pracy w Płocku, które dużo szybciej i prościej można sobie wygenerować na każdym portalu z ogłoszeniami.

Z jednej strony te poszukiwania pracy są więc wyraźnie łatwiejsze, ale z drugiej ciężej przeprowadzić je pomyślnie i z dobrym efektem, albowiem większa jest też konkurencja, czyli ilość osób ubiegających się o jedno to samo stanowisko. Aby tę konkurencję pokonać i zwyciężyć nad ewentualnymi rywalami, ludzie uciekają się do stosowania szeregu nowoczesnych strategii, które pomagają im w odnalezieniu, ale też i zdobyciu tej idealnej pracy. Najskuteczniejsze strategie tego rodzaju wielokrotnie przewijały się już na różnych stronach i blogach. Nie są więc niczym tajnym i nie są żadnym sekretem, a to oznacza, że każdy może z nich skorzystać, by za ich sprawą ułatwić sobie dążenie do jak najlepszej posady.

Wiele ofert pracy w Płocku znajduje się na portalu Gowork Płock

Dbałość o CV

Brak odpowiedzi na przesłane zgłoszenia może wynikać z wielu różnych powodów, jednak zdecydowanie najczęściej jest on wynikiem posiadania mało wartościowego CV. A przecież udane CV to podstawa! Bez niego nie ma się szans na rynku pracy i nie ma się szans na zdobycie nawet średniej i kiepsko płatnej posady, bo to właśnie po nim pracodawca bądź rekruter może odkryć, z kim ma do czynienia i czy tę osobę chce zatrudnić. Życiorys jest absolutnie najważniejszym narzędziem. Jest on taką najlepszą okazją do tego, by zaimponować czymś pracodawcy, pokazać mu wszystkie swoje najmocniejsze strony i udowodnić, że zasłużyło się przynajmniej na przejście do kolejnego etapu rekrutacji. Życiorys pokazuje umiejętności, kwalifikacje oraz doświadczenie zawodowe swojego twórcy. Jest więc jego solidną wizytówką, która czasami tylko zostaje jeszcze wzbogacona o kilka dodatkowych dokumentów.

Te dodatkowe dokumenty to oczywiście listy motywacyjne. Każdorazowo muszą być związane z tą konkretną posadą, o którą człowiek w danym momencie się ubiega. W przeciwieństwie do CV nie da się niestety stworzyć uniwersalnego listu motywacyjnego, bo nawet jeśli ktoś zdecyduje się go wykonać, pracodawcy szybo zobaczą, że był on wysyłany masowo, albowiem zabraknie w nim bezpośrednich zwrotów i odwołania do konkretnego stanowiska lub konkretnej firmy.

Koncentracja na wybranym stanowisku

Czasem jest tak, że firmy w tym samym czasie przeprowadzają rekrutacje na różnego rodzaju stanowiska. Teoretycznie więc niejedna praca w Płocku jest wtedy możliwa do zdobycia. Osoby, które jej szukają, od razu widzą w tym dla siebie większe szanse i zamiast rekrutować na to jedno najlepsze według nich stanowisko, wolą od razu przesłać odpowiedź na wszystkie ogłoszenia opublikowane przez jedną firmę. Czasem też tworzą taką „zbiorową” odpowiedź. Przesyłają jednego maila na adres firmy i zaznaczają w nim, że chcą startować w rekrutacji na kilka wybranych stanowisk. Niby wydaje się to rozsądne, bo zwiększa to szansę, że otrzyma się zaproszenie na przynajmniej jedną rozmowę, jednakże w rzeczywistości jest to tak zwany strzał w kolano, bo takich masowych odpowiedzi pracodawcy nigdy nie biorą na poważnie i często od razu spisują je na straty.

Zamiast więc porywać się od razu na zgłaszanie się do różnych stanowisk, lepiej wybrać dla siebie to jedno najlepsze stanowisko i na nim maksymalnie się skoncentrować. Pozwoli to także na lepsze przygotowanie się do ewentualnej dalszej rekrutacji. Mając wybrane jedno stanowisko, można również dopracować pod nie swoje CV oraz przygotować dla niego wspomniany już list motywacyjny. Masówki nigdy nie są natomiast mile widziane. Nie ma więc sensu tworzyć czegoś, co i tak nie zostaje dobrze potraktowane czy to przez pracodawcę, czy to przez rekrutera.

Ustalenie kryteriów wyszukiwania

Przeciętny człowiek najprawdopodobniej skupi się na poszukiwaniu pracy przez Internet. To dobry pomysł, o ile tylko korzysta się z filtrów wyszukiwania. Jeżeli bowiem zacznie się przeglądać wszystkie oferty pracy pochodzące z wybranego miasta lub wybranej szerszej lokacji, będzie trzeba poświęcić długie godziny na to, by w ogóle je przejrzeć, a i tak nie zdoła się tego zrobić. Wtedy właśnie zaistnieje ryzyko, że te ciekawsze oferty po prostu się przegapi. Zamiast więc rozglądać się za wszystkimi ogłoszeniami, lepiej od razu wygenerować sobie wyłącznie takie, którymi byłoby się zainteresowanym. Potencjalny kandydat może sobie zaznaczyć na kartce, jakie zarobki w Płocku chce uzyskiwać, w jakiej branży zawodowej chce działać oraz jaki typ pracy byłby dla niego odpowiedni. Może wygenerować wyłącznie oferty pracy zdalnej albo pracy dodatkowej bądź pracy na weekendy. Filtry są od tego, by ułatwiać ludziom poszukiwania, więc wypadałoby z nich skorzystać, zamiast bagatelizować ich obecność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here