Zapalenie oka

Towarzyszy Ci pieczenie i łzawienie oczu? Dokuczliwe swędzenie spojówek albo światłowstręt obniża komfort Twojego życia? Prawdopodobnie masz do czynienia z zapaleniem oka. To dosyć powszechna dolegliwości, które potrafi być bardzo uciążliwa. Nie powinno się jej bagatelizować, ponieważ może wynikać z różnych przyczyn. Co powinieneś wiedzieć na jej temat?

Zapalenie oka to dolegliwość, która przytrafiła się niemal każdemu z nas na jakimś etapie życia. Chociaż jest dosyć uciążliwe, to stosunkowo łatwo można je wyleczyć. Najważniejsze jest jednak rozpoznanie przyczyn, czyli tego, co wywołało stan zapalny – mogą to być różne czynniki. Wymienić można między innymi:

  • Bakteryjne zapalenie spojówek, które charakteryzuje się obrzękiem i przekrwieniem spojówek oraz ropną wydzieliną. Najczęściej spowodowane jest dostaniem się do oka bakterii, na przykład przecierając je brudną ręką. Podstawą w leczeniu tej formy zapalenia jest antybiotyk – najczęściej podawany w formie kropel do oka.
  • Wirusowe zapalenie spojówek nierzadko towarzyszy infekcji górnych dróg oddechowych oraz pojawia się w okresie jesienno-zimowym. Choroba charakteryzuje się obrzękiem spojówek, swędzeniem i uczuciem ciała obcego w oku. Nierzadko pojawia się także wydzielina, ale przypominająca wodę – nie ma zmienionego koloru i nie jest gęsta, jak ma to miejsce w przypadku zapalenia spowodowanego bakteriami. Zazwyczaj leczenie polega na stosowaniu leków przeciwwirusowych, niekiedy również antybiotyków, aby nie dopuścić do nadkażenia bakteryjnego.
  • Zespół suchego oka również może być przyczyną uciążliwych objawów, takich jak swędzenie, światłowstręt czy uczucie piasku pod powiekami. W przypadku tej dolegliwości, objawy nasilają się wieczorem, w pomieszczeniach, gdzie jest suche powietrze oraz w czasie pracy przy monitorze. Leczenie polega głównie na stosowaniu kropli nawilżających, czyli tzw. sztucznych łez. Pomocne jest także nawilżanie powietrza oraz robienie częstych przerw podczas pracy biurowej.
  • Alergiczne zapalenie spojówek zazwyczaj pojawia się w okresie silnego pylenia kwitnących roślin, na przykład wiosną oraz jesienią. Niekiedy przyczyną uciążliwych dolegliwości potrafią być także środki chemiczne, zawarte w niektórych lekarstwach i kosmetykach. Zapalenie charakteryzuje się przekrwieniem spojówek, obrzękiem, silnym swędzeniem oraz łzawieniem. Jego leczenia polega głównie na unikaniu alergenu oraz przyjmowaniu leków przeciwhistaminowych. Niekiedy polecane jest odczulanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here