Każdy z nas ma w portfelu jedną lub kilka kart płatniczych, ale często nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, jak działają poszczególne „plastiki” i dlaczego mają taką, a nie inną nazwę. Główny problem polega na rozróżnieniu: karta kredytowa a debetowa. A więc co należy rozumieć pod tymi pojęciami i jakie cechy mają oba typy kart?

Czym jest karta debetowa?

Karta debetowa jest bardzo prostym produktem. Po prostu dostaje ją klient banku, by mógł korzystać z pieniędzy zgromadzonych na swoim koncie. Płacąc kartą debetową bezpośrednio obciążasz swój prywatny rachunek. Możesz wydać tyle pieniędzy, ile znajduje się na rachunku. Jeżeli dojedziesz do zera, to płatność będzie nieskuteczna. Powrót do płatności będzie możliwy dopiero wtedy, gdy na koncie znów znajdą się pieniądze.

Nazwa karty debetowej pochodzi od słowa „debet”, co oznacza obciążenie konta. Nie ma to jednak nic wspólnego ujemnym stanem konta – tymczasem wiele osób z jakiegoś powodu tak właśnie sądzi. Właśnie dlatego karta kredytowa i debetowa wywołują pewne zamieszanie. Winne jest nieprawidłowe rozumienie debetu.

Jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa wygląda dokładnie tak samo jak debetowa i korzystanie z niej jest równie proste. Główna różnica polega skutkach wywoływanych przez płacenie obiema kartami. Jeżeli w sklepie postanowisz wyciągnąć kartę kredytową, bank nie obciąży bezpośrednio Twojego rachunku. Zamiast tego pieniądze zostaną pobrane ze specjalnie założonego konta, na którym znajduje się miesięczny limit karty kredytowej. Oczywiście bank nie jest Twoim sponsorem, więc wszystkie środki, które zostały wypłacone z limitu muszą być oddane – zwykle spłaca się kartę raz w miesiącu. Innymi słowy, po prostu co miesiąc musisz oddać bankowi pieniądze, które pożyczyłeś płacąc kartą kredytową.

W kwestii rozróżnienia karty kredytowej od debetowej ważne są również odsetki. Na karcie debetowej niemożliwe jest wygenerowanie stanu ujemnego, nic nie trzeba spłacać i nie ma mowy o odsetkach. Karta kredytowa wymaga spłaty, a jeśli ta nie następuje, bank zaczyna naliczać odsetki. Co więcej, odsetki mogą się pojawić również wtedy, gdy wydasz zbyt dużo i limit miesięczny zostanie przekroczony. Wówczas „procenty” będą naliczane już następnego dnia.

Jeżeli więc chcesz używać karty kredytowej, powinieneś pamiętać o dwóch rzeczach:

  • pilnuj limitu wydawanych środków,
  • pamiętaj o regularnym spłacaniu zobowiązania.

Różnica pomiędzy kartą kredytową a debetową dotyczy również tego, kto może otrzymać oba produkty. Druga z nich jest dostępna dla każdego właściciela konta. Natomiast karta kredytowa wymaga spełnienie podobnych wymogów, jak zwykły kredyt. Innymi słowy, musisz mieć regularne źródło dochodów, czystą historię kredytową i ukończone 18 lat.

Płatność kartą debetową jako kredytową

Nagłówek tego akapitu jest merytorycznie dość karkołomny, ale dotyczy sytuacji, która często ma miejsce np. podczas zakupów internetowych. Oprócz szybkich przelewów, można zwykle skorzystać z płatności kartą kredytową. Tak ta opcja jest podpisana, ale warto wiedzieć, że często możliwe jest uregulowanie rachunku dowolną kartą płatniczą – również debetową.

Może się zdarzyć, że płatność nie będzie chciała „przejść”. W takim wypadku sprawdź limity płatności internetowych w ustawieniach swojego konta. Często są one domyślnie zaniżone do 0 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here