Gdy zamykasz za sobą drzwi biura i udajesz się na długi urlop, czujesz przypływ wakacyjnej euforii. Niestety w ostatnich dniach wolnego wraca widmo powrotu do pracy, co wiąże się z dużym stresem. W jaki sposób możesz sobie ułatwić to przejście? Jak wrócić do pracy po urlopie?

Rozwiąż najważniejsze sprawy jeszcze przed urlopem

O powrocie do pracy warto pomyśleć już w ostatnich dniach przed urlopem. Dlaczego? Ponieważ wtedy możesz zadbać o rozwiązanie najbardziej pilnych spraw. Jeżeli uporasz się z najważniejszymi obowiązkami przed udaniem się na wakacje, powrót będzie łatwiejszy, bo nie będzie oznaczał konieczności zmierzenia się z zaległymi sprawami.

Jeżeli sam nie jesteś w stanie podołać obowiązkom, możesz postarać się o to, by część Twoich spraw została przekazana innym pracownikom. Porozmawiaj z szefem oraz bezpośrednio ze współpracownikami.

Powrót w środku tygodnia

Jak wrócić do pracy po urlopie? Najlepiej w środku tygodnia. Gdy wracasz w środę lub czwartek, musisz przepracować tylko 2-3 dni, by znów nadeszły dwa dni wolnego. Taki powrót jest o wiele przyjemniejszy i mniej stresujący. W miarę możliwości postaraj się zaplanować wakacje tak, by wrócić właśnie w połowie tygodnia i uniknąć perspektywy pięciu dni ciężkiej pracy.

Po urlopie nie musisz pracować 12 godzin dziennie

Błędem pracowników wracających po urlopie jest chęć przerobienia maksymalnej liczby zadań w jak najkrótszym czasie. W efekcie po przyjemnych wakacjach wpadasz w wir pracy cięższej niż zwykle. Zamiast tego lepiej powściągnąć nieco emocje i wziąć się za wykonywanie priorytetowych obowiązków. Zastanów się, które zadania są najważniejsze i skup się na tych niecierpiących zwłoki.

Gdy wracasz do pracy po urlopie nie zapominaj też o przerwach. Staraj się nie wyrabiać nadgodzin tylko pracować standardowe 8 h. Popołudnie poświęć na wypoczynek i wspomnienia z wakacji. Wykorzystaj też dostępne przerwy w trakcie pracy. Powrót do biura po wakacjach nie musi oznaczać szoku.

Skup się na pozytywach

Twoja praca to wiele stresujących obowiązków, ale na pewno jest też dużo plusów. Wracając do biura po wakacjach staraj się skupić właśnie na pozytywach. Przypomnij sobie, dlaczego pracujesz w tym, a nie innym miejscu i co najbardziej podoba Ci się w Twoim miejscu zatrudnienia. Powrót do pracy po urlopie może być dobrym momentem, by spojrzeć na swoje życie zawodowe z innej perspektywy i podejść do wykonywania obowiązków z nową energią.

A może inna praca?

A może nie jesteś w stanie znaleźć żadnych pozytywów i praca kojarzy Ci się wyłącznie z negatywnymi emocjami? Nie przepadasz za szefem, obowiązki są nieciekawe albo jest zawsze za dużo, a do tego nie możesz się dogadać z pozostałymi pracownikami? Jeżeli zastanawiasz się jak wrócić do pracy po urlopie i nie dostrzegasz choćby jednego poważnego plusa Twojego miejsca pracy, to może warto zadać sobie zupełnie inne pytanie: czy czas zmienić pracę? Urlop jest dobrym moment na refleksję i przemyślenie zawodowych decyzji. Zrelaksowany umysł pozwala na trzeźwe ocenienie sytuacji. Wykorzystaj jeden wieczór, by zastanowić się nad zawodowymi wyborami i dalszą karierą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here