Inwestowanie kojarzy się zwykle z dużymi pieniędzmi, ale Polacy coraz chętniej czerpią korzyści również z korzystnego lokowania niewielkich środków. W co warto inwestować drobne kwoty? Poniżej kilka odpowiedzi, które pozwolą Ci na skuteczne i systematyczne pomnażanie kapitału.

Dlaczego warto inwestować drobne kwoty?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie o to, w co inwestować drobne kwoty, zastanówmy się dlaczego warto to robić? Bo z pewnością jest to dobry pomysł. Pierwszy argument jest prosty: jeśli nie zainwestujesz, to nie zarobisz. Lepiej mieć nawet 100 zł zysku w ciągu roku niż czekać aż pieniądze stracą na wartości w wyniku inflacji.

Po drugie, drobne kwoty w końcu się spiętrzają i po kilkunastu miesiącach zaczynasz dysponować całkiem pokaźnym kapitałem. Działa tutaj podejście „ziarnko do ziarnka…”. Jeżeli Cię to nie przekonuje, zastanów się, ile miałbyś zaoszczędzonych pieniędzy, gdybyś zaczął inwestować już 2-3 lata temu. Im szybciej zaczniesz, tym szybciej zyskasz!

Co więcej, inwestowanie niewielkich pieniędzy jest znacznie lepszym sposobem na ich wykorzystanie niż wydawanie na piwo, słodycze czy kawę. Jeżeli pieniądze będą łatwo dostępne, z pewnością szybciej je wydasz niż wtedy, gdy są ulokowane na lokacie, w akcjach albo jednostkach uczestnictwa funduszu inwestycyjnego. Innymi słowy: gdy inwestujesz, jest szansa, że zarobisz na tym małe lub duże kwoty. Gdy nie inwestujesz, praktycznie nie masz żadnych odczuwalnych korzyści.

Obligacje Skarbu Państwa i lokaty

Popularnym sposobem na lokowanie niedużych kwot jest kupno obligacji skarbowych. Państwo gwarantuje ich wiarygodność, więc jest to inwestycja bardzo bezpieczna. Zyski oczywiście nie będą duże, ale w wieloletniej perspektywie jest to dobry wybór. Nie musisz kupować jedynie obligacji polskich. Równie bezpieczne są te emitowane przez inne kraje wysokorozwinięte.

Bardzo bezpieczną odpowiedzią na pytanie o to, w co inwestować drobne kwoty, są również lokaty. Dostęp do nich jest bardzo łatwy, a warunki jasno przedstawiane przez banki. Nawet bez szerokiej wiedzy finansowej można znaleźć dobrą lokatę dla siebie. Ważne jednak jest to, aby nie trzymać się sztywno pojedynczej oferty. Na bieżąco śledź propozycje Twojego i innych banków. Być może zmiana lokaty będzie dla Ciebie korzystniejsza.

Fundusze inwestycyjne

Jeżeli interesuje Cię nieco większe ryzyko i perspektywa wyższych zysków, możesz postawić na fundusze inwestycyjne. W tym wypadku również można śmiało inwestować drobne kwoty kupując tzw. jednostki uczestnictwa, czyli coś w rodzaju „akcji funduszu”. Twój zysk, a w niektórych przypadkach też dywidenda, są uzależnione od ilości posiadanych jednostek uczestnictwa.

Zaletą funduszy jest to, że inwestują Twoje pieniądze w zróżnicowany sposób. Portfel może się składać z surowców, akcji spółek, obligacji… Możliwości jest wiele. Są fundusze bardziej ryzykowne i bezpieczniejsze. Wcześniej warto zainteresować się profilem funduszu, który Cię interesuje.

W przypadku inwestowania niewielkich pieniędzy duże znaczenie mają wszelkie opłaty dodatkowe. Niestety koszty obsługi niektórych funduszy są duże. Dotyczy to zarówno opłat wstępnych, jak procentowej prowizji dla samego TFI. Gdy chcesz przeznaczyć na zakup nieduże kwoty, szukaj przede wszystkim najtańszych funduszy, by prowizje nie pochłonęły Twoich oszczędności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here