W każdej pracy zdarzają się sytuacje konfliktowe i każdy ma prawo być czasem zdenerwowany albo zareagować w niewłaściwy sposób. Nie da się jednak ukryć, że niektóre osoby są źródłem konfliktów znacznie częściej niż inne. A do tego chętnie szerzą plotki, obgadują kolegów oraz koleżanki z biurka obok i podbudowują własne ego krytyką wszystkich dokoła. To właśnie toksyczne zachowanie.

Jak sobie radzić z toksycznymi współpracownikami? W jaki sposób opanować negatywne emocje?

Nie podtrzymuj tematów konfliktowych

Osoba toksyczna bardzo chętnie porusza wszelkie tematy, które mogą rodzić konflikt. Gdy tylko pojawi się szansa, zaczyna drążyć kwestie niewygodne lub sporne. Jeżeli prowadzisz rozmowę z taką osobą, najlepiej po prostu nie kontynuować tematów tego rodzaju. Nie musisz ich od razu ucinać ani wprost krytykować osoby toksycznej. Prawdopodobnie Twoje słowa krytyki i tak do niej nie dotrą – najpewniej uzna Cię za „wroga” i staniesz się obiektem plotek z innymi rozmówcami.

Wobec tego jak radzić sobie z toksycznym pracownikiem podczas rozmowy, która zmierza w złym kierunku? Zmień temat na bardziej pozytywny, pokaż „drugą stronę medalu” osoby krytykowanej albo przekieruj konwersację na tory, które najpewniej podchwyci osoba toksyczna. Jeżeli znasz jej zainteresowania (poza plotkarstwem) to właśnie taki temat będzie właściwy.

Trzymaj się z dala od toksycznej osoby

Jeżeli tylko masz taką możliwość, staraj się unikać toksycznej osoby. Nie dość, że będzie psuła Ci humor to jeszcze częste przebywanie z nią sprawi, że możesz stracić sympatię innych współpracowników – uznają Cię za takiego samego plotkarza. Staraj się spędzać czas z osobami, z którymi przyjemnie się rozmawia i które generują pozytywne emocje.

Oczywiście warto tu odróżnić nagminne plotkarstwo i krytykanctwo od sporadycznych negatywnych wypowiedzi. Każdy czasem może się wkurzyć albo kogoś nie lubić. To jeszcze nie powód, by uznać taką osobę za toksyczną.

Skup myśli na pozytywnych bodźcach

Osoba toksyczna może łatwo wyprowadzić z równowagi na wiele sposobów. To w końcu jej specjalność. Aby radzić sobie z toksycznym współpracownikiem i złymi emocjami, najlepiej przekierować myśli na coś pozytywnego. Oczywiście jest to trudne. Gdy masz z czymś problem, starasz się go rozwikłać i Twój umysł automatycznie analizuje nieprzyjemną sytuację. Jednak praktyka pokazuje, że o wiele skuteczniejszą metodą jest nie tyle rozmyślanie nad problemem, co skupianie się na pozytywnych bodźcach. Dotyczy to przede wszystkim spraw, na które i tak nie masz wpływu. Jeżeli ktoś powiedział coś, co Cię zdenerwowało, nie cofniesz tej sytuacji, a rozpamiętywanie nic nie da. Myśl o tym co dobre i szukaj pozytywnych bodźców.

Zbyt wiele toksycznych ludzi wokół?

Na koniec warto wziąć jeszcze jedną opcję pod uwagę: czy przypadkiem to Ty nie jesteś toksyczną osobą? Zanim obrazisz się za takie postawienie sprawy, spróbuj przemyśleć tę kwestię na chłodno. Jeżeli zastanawiasz się jak radzić sobie z toksycznymi współpracownikami w każdej nowej pracy i masz wrażenie, że wszędzie otaczają Cię ludzie negatywnie nastawieni, niekompetentni i niemili… To istnieje duża szansa na to, że to Ty jesteś źródłem problemu. W takim wypadku postaraj się wnieść do swojego życia nieco więcej pozytywnego myślenia. Skupiaj się na pozytywach i daruj sobie krytykowanie innych przez jakiś czas. Zobacz, jakie efekty przyniesie Twoje działanie. Jeśli środowisko pracy okaże się przyjaźniejsze, to znaczy, że idziesz w dobrym kierunku!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here