Zastanawiasz się jak skutecznie inwestować? A cóż znaczy skutecznie? Pierwszym krokiem powinno być ustalenie, jakie efekty Cię interesują. Z reguły poczatkujący inwestorzy polegający na bezpiecznych akcjach i nieco bardziej ryzykownych funduszach, są w stanie zarobić około 7% średniorocznie. Większe wyniki są możliwe, ale wymagają o wiele wyższego ryzyka. Początkujących zachęcamy raczej do podejmowania bezpiecznych decyzji – o ile Twoim celem jest pomnożenie kapitału, a nie przypływ adrenaliny. Co jeszcze warto wiedzieć?

Dokładnie sprawdź tabelę opłat i regulamin

Niezależnie od tego, z jakiego brokera lub TFI korzystasz, poświęć czas, by zapoznać się z tabelą opłat i regulaminem. Warto sprawdzić, czy Twoje zyski nie będą pochłaniane przez prowizje i inne opłaty. Z tego samego powodu zwykle nie opłaca się inwestować z pieniędzy pożyczonych. Jeśli chcesz skutecznie inwestować, przeznaczaj na zakup nowych aktywów jedynie nadwyżkę finansową. Kupowanie akcji za pieniądze z kredytu czy pożyczki zazwyczaj będzie nieopłacalne – oczywiście z powodu oprocentowania pożyczonej kwoty. To samo dotyczy płatności kartami kredytowymi. Być może inwestycja będzie oznaczała ujemny bilans na karcie. W takim wypadku najpierw upewnij się, że jesteś w stanie uregulować należność terminowo. W przeciwnym razie będziesz musiał zapłacić odsetki, które pochłoną część lub całość zysku.

Zróżnicowany portfel

Staraj się zawsze inwestować w różne klasy aktywów i odmienne instrumenty. Zwróć uwagę na obszar geograficzny, branżę i typ aktywów. Jeśli chcesz skutecznie inwestować, nie powinieneś uzależniać się od jednego rynku czy instrumentu. Byłoby to bardzo ryzykowne, ponieważ Twoje finanse były ściśle skorelowane z sytuacją jednej spółki, jednego rynku czy branży. Staraj się budować możliwie zróżnicowany portfel. Najlepiej, by poszczególne aktywa nie były ze sobą w żaden sposób powiązane.

Bądź zawsze gotowy do zmiany

Nawet profesjonalni inwestorzy mają problem z podejmowaniem decyzji o sprzedaży akcji spółki, która przynosiła zyski w ciągu ostatnich lat. Nie bez powodu mówi się, że psychologia ma ogromne znaczenie w inwestowaniu. Z tym że ludzka psychika raczej przeszkadza niż pomaga… A więc jak skutecznie inwestować? Przede wszystkim kierując się suchymi danymi. Żadnego „przywiązywania się do spółek”. Najlepiej wcześniej ustalić sobie próg strat, który jesteś w stanie zaakceptować. Jeżeli spółka czy fundusz przekroczą tę barierę, automatycznie z nich zrezygnuj. Racjonalne, dobrze przemyślane decyzje to podstawa sukcesu i komfortu psychicznego podczas inwestowania.

Inwestuj tylko to, co możesz stracić

Właśnie wyrzucili Cię z pracy i masz zamiar zacząć „grać na giełdzie”, by zarobić na swój byt? Potrzebujesz dodatkowych oszczędności, więc chcesz dorobić na pieniądzach odłożonych na czarną godzinę? Oba pytania dotyczą sytuacji, w której lepiej NIE inwestować pieniędzy na giełdzie, rynkach walutowych czy nawet w bardziej ryzykownych funduszach. Nigdy nie powinieneś inwestować, jeżeli porażka będzie oznaczała dla Ciebie bankructwo, brak środków do życia czy dramat rodzinny. Nawet jeżeli teoretycznie wiesz, jak skutecznie inwestować, w praktyce możesz mieć po prostu pecha i stracić środki nawet na bezpiecznych akcjach.

Jaką taktykę warto przyjąć? Na inwestycję przeznaczaj jedynie nadwyżki. Jeżeli zarabiasz wystarczająco dużo, by bez problemu się utrzymać, a dodatkowo udało Ci się odłożyć 20 000 zł, to połowę tej kwoty może przeznaczyć na inwestowanie. Jeżeli uznasz, że dobrze Ci idzie i chcesz zainwestować więcej, dokładaj powoli kolejne „porcje” z comiesięcznej wypłaty. Najpierw zawsze upewnij się, że nawet w przypadku straty całej zainwestowanej gotówki będziesz zabezpieczony finansowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here