Na rynku pracy z pewnością nie warto działać impulsywnie, bo zwyczajnie można zostać bez zatrudnienia i środków do życia. Rzucanie pracy z byle powodu na pewno nie jest dobrym wyjściem. Z drugiej strony nie można też kurczowo trzymać się złego stanowiska. Kiedy warto zmienić pracę? Jak podejść do tej kwestii, by uniknąć bolesnego błędu?

Telefon z lepszą ofertą

Najbardziej korzystna sytuacja dotycząca zmiany pracy ma miejsce wtedy, gdy to nowy pracodawca sam się o Ciebie ubiega. Rekruter zaprasza Cię na rozmowę kwalifikacyjną, którą pozytywnie przechodzisz i dowiadujesz się, że możesz zarabiać znacznie więcej na podobnym stanowisku.

Nic tylko rzucać pracę? Niekoniecznie. Jest to natomiast znakomity moment, by podjąć negocjacje z aktualnym szefem. Skoro ktoś inny bardziej ceni Twoje umiejętności, to znaczy, że Twoja obecna firma też mogłaby zaproponować awans czy podwyżkę. Warto zmienić pracę, gdy okaże się, że takie negocjacje są całkowicie nieskuteczne i firma nie ma Ci absolutnie nic do zaproponowania. Nie opłaca się przyjmować również ogólnych zapewnień, że w przyszłości pewnie coś się dla Ciebie znajdzie lub szef pomyśli o podwyżce. Liczą się kwoty i konkretne oferty. Jeżeli ich nie ma, czas zmienić barwy.

Co więcej, jeśli na aktualnym stanowisku jednak uda się wynegocjować lepsze warunki, to znów masz pole do rozmów z potencjalnym nowym pracodawcą, który być może zaoferuje jeszcze więcej.

Szef do wymiany

Kiedy warto zmienić pracę? Gdy szef okazuje się trudny do zniesienia? Wiele osób twierdząco odpowiada na tak postawione pytanie i nie można się temu dziwić. W końcu to właśnie od kierownika w dużej mierze zależy atmosfera w pracy i to, jak satysfakcjonujące będzie wykonywanie zawodowych obowiązków. Jeżeli szef Cię nie lubi (albo nie lubi nikogo), niesprawiedliwie przydziela zadania lub zwyczajnie nadużywa swojej władzy, warto porozmawiać o tym z jego przełożonym oraz bezpośrednio z głównym zainteresowanym. Gdy sytuacji nie uda się poprawić, a także nic nie wskazuje na to, by miały nastąpić zmiany w kadrze kierowniczej, czas na szukanie lepszej pracy.

Brak perspektyw na awans

Moment, w którym uświadomisz sobie, że w aktualnej firmie nie masz szans na awans, to również jest ta chwila, kiedy warto zmienić pracę. Brak perspektyw może wynikać z wielu czynników. Na przykład firma słabo sobie radzi i w ogóle się nie rozwija, a więc i pracownikom nie ma nic do zaoferowania. Może się też zdarzyć, że regularnie startujesz w konkursach na wyższe stanowisko, ale awans dostaje ktoś inny. Niektórzy kierownicy stosują dość karkołomny tok rozumowania – wolą zatrzymać dobrego pracownika na niższym stanowisku, bo wiedzą, że na nim doskonale sobie radzi. Niestety jest to również prosta droga do tego, by taka osoba zechciała opuścić szeregi przedsiębiorstwa.

Pracę warto zmienić także wtedy, gdy zauważysz, że większość wyższych stanowisk obejmują ludzie zatrudnieni z zewnątrz – niepracujący wcześniej w Twojej firmie. Takie podejście kadry kierowniczej również nie daje dobrych perspektyw na awans.

Emocje też mają znaczenie

Nie warto przesadnie kierować się emocjami, ale czasem jednak trzeba wziąć je pod uwagę – zwłaszcza w sytuacjach skrajnych. Kiedy warto zmienić pracę? Na przykład wtedy, gdy każdy kolejny dzień w firmie oznacza dla Ciebie duży stres i nic nie wskazuje na to, by miało to ulec zmianie. Ciągły stres jest nie tylko nieprzyjemny, ale również może negatywnie odbić się na zdrowiu psychicznym, dlatego lepiej sobie odpuścić niż brnąć. Negatywne emocje mogą być związane także z wątpliwą etyką działań firmy. Jeżeli musisz robić coś, z czym się dogłębnie nie zgadzasz, taka sytuacja prędzej czy później może Cię mocno obciążyć emocjonalnie. W takim wypadku też warto pomyśleć nad odejściem z pracy i zachowaniem czystego sumienia.

Ponadto warto pomyśleć o pozytywnych emocjach, takich jak pasja do wykonywanego zawodu. Gdy nie czujesz jej w obecnej firmie, może warto poszukać zatrudnienia w miejscu, w którym będziesz chciał pracować głównie dla satysfakcji, stawiając zarobki na drugim planie?

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here