Zorganizowanie szkolenia z zakresu pierwszej pomocy nie jest obowiązkiem spoczywającym na barkach pracodawcy. Zwykle przekazywanie wiedzy w tym temacie odbywa się jako jedna z części składowych kursu, dotyczącego bezpieczeństwa i higieny pracy i nie poświęca się jej zbyt dużo uwagi. Jednak przeprowadzenie szkolenia dotyczącego wyłącznie tego zagadnienia okazuje się być bardzo przydatne. Pracodawcy z Wrocławia, którzy zdecydowali się na taki wydatek, uważają to za świetną inwestycję, ponieważ niejednokrotnie nowe kompetencje pracowników okazują się być użyteczne w codziennej pracy.

Przeprowadzanie szkolenia z pierwszej pomocy – krok po kroku

Zazwyczaj czas trwania kursu z pierwszej pomocy we Wrocławiu to jeden dzień, więc nie odrywa on pracowników od zajęć na zbyt długo, a okres ten jest wystarczający by przekazać solidną dawkę wiedzy. Szkolenie odbywać się może w miejscu pracy, jeśli znajduje się tam odpowiednio przystosowana sala lub w lokalizacji wybranej przez jednostkę prowadzącą zajęcia, na przykład w miejscach szkoleń BHP we Wrocławiu. Program kursu przewiduje oczywiście informacje podstawowe na temat pierwszej pomocy, czyli aspekty prawne jej udzielania, zasady bezpieczeństwa i łańcuch ratunkowy. Następnie kursanci uczą się jak ocenić stan poszkodowanego. Co za tym idzie szkolą się w zakresie oceniania przytomności oraz sprawdzania funkcjonowania układu oddechowego i krążeniowego. Nabywają także kompetencji odnośnie udrażniania dróg oddechowych i przeprowadzania wywiadu z poszkodowanym oraz uczeni są w praktyce jak ułożyć rannego w pozycji bezpiecznej. Wrocławski szkoleniowiec nie powinien też zapomnieć o poinformowaniu uczestników jak należy poprawnie wezwać pomoc, bo nie jest to tak oczywiste, jak może się wydawać. Kolejne omawiane zagadnienie to przeprowadzenie symulacji zachowań ewakuacyjnych, z dokładną prezentacją każdego aspektu – od ustawienia się do wyjścia, przez użycie gaśnic, aż po środki ostrożności po opuszczeniu budynku. Chociaż może się to wydawać niezwiązane z pierwszą pomocą jest to bardzo ważny element kursu. Druga część szkolenia jest zwykle poświęcona w całości praktyce, czyli symulacjom wypadków. Początkowo wykładowca pokazuje, w jaki sposób radzić sobie z różnymi urazami i obrażeniami, a następnie każdy uczestnik kursu z pierwszej pomocy ćwiczy na modelu wszystkie najważniejsze kompetencje. Zwykle szkoleniowcy z Wrocławia skupiają się na najczęściej pojawiających się zagrożeniach, czyli: oparzeniach, skaleczeniach, skręceniach i złamaniach.

Warto zainteresować się przeprowadzeniem szkolenia z pierwszej pomocy we własnej firmie, na przykład we Wrocławiu, gdyż kompetencje takie mogą okazać niezwykle przydatne. Szczególnie użyteczne może się ono okazać dla pracowników budowlanych i magazynowych, a także nauczycieli, event managerów i wszystkich, którzy pracują w dużej grupie osób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here