Masz nadwyżkę w budżecie? Nie chcesz, by pieniądze leżały na nieoprocentowanym koncie i traciły na wartości? A jednocześnie nie masz zamiaru podejmować niepotrzebnego ryzyka? Wobec tego zastanówmy się, jak bezpiecznie inwestować.

Lokaty bankowe

Podstawowym sposobem na bezpieczne inwestowanie są lokaty bankowe. Każdy bank oferuje swoim klientom lokaty, na których środki inwestora wzrosną o 2-4% w skali roku. Dlaczego lokaty są uważane za tak bezpieczne? Ponieważ stoi za nimi autorytet banku. To prawda, że po światowym kryzysie finansowym można spoglądać na banki z większym sceptycyzmem, jednak wciąż bankructwo dużego gracza to scenariusz bardzo mało prawdopodobny. Poza tym, wiarygodności bankom dodaje państwowy Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Co jeszcze warto wiedzieć o lokatach? Na pewno to, że niestety ich opłacalność może spaść wraz z obniżką stóp procentowych. Poza tym nie warto trzymać się jednego banku. Jak bezpiecznie inwestować, a jednocześnie czerpać zauważalne zyski? Przede wszystkim poprzez aktywne działanie. Jeżeli chcesz dziś założyć lokatę, najpierw dobrze przeszukaj oferty banków, poczytaj opinie i zastanów się, która oferta będzie najlepsza. Za jakiś czas możesz postawić na inną lokatę.

Obligacje

Często odpowiedzią na pytanie o to jak bezpiecznie inwestować są też obligacje Skarbu Państwa. Tutaj znów mamy do czynienia z bardzo wysokim poziomem bezpieczeństwa ze względu na autorytet instytucji Państwa. Scenariusz, w którym kraj bankrutuje jest niemal niemożliwy. Oczywiście znów możemy powiedzieć, że przydarzyło się to w Grecji, jednak taka opcja dla Polski jest niezwykle mało prawdopodobna.

Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem, ale w tym wypadku jest ono minimalne. Niestety nie możesz też liczyć na wielkie zyski. Na dobrej lokacie będziesz prawdopodobnie w stanie zarobić więcej niż na obligacjach.

Inwestowanie w długiej perspektywie

A jak bezpiecznie inwestować na giełdzie i w fundusze? I czy w ogóle jest to możliwe? Ryzyko w tym wypadku zawsze będzie wyższe! Ale jest też dobra wiadomość. Praktyka pokazuje, że inwestowanie w akcje dużych spółek oraz w stabilne fundusze jest niemal zawsze opłacalne w długiej perspektywie. Jeśli więc nie masz nic przeciwko temu, żeby zainwestować z perspektywą 10-15 letnią, to możesz uznać, że akcje lub fundusze będą całkiem bezpiecznym wyborem.

A może nieruchomość?

Podobnie, jak w poprzednim przypadku, zazwyczaj na nieruchomościach zyskuje się w długiej perspektywie. Zakup mieszkania lub domu jest dużą inwestycją, ale jeżeli dysponujesz środkami na spłatę rat kredytu warto przemyśleć taką decyzję. Nieruchomość może być oczywiście przeznaczona pod wynajem, dzięki czemu będzie „spłacać się sama”, a prawdopodobnie nawet przyniesie niewielki zysk miesięczny. Minusem jest oczywiście konieczność dbania o stałe obłożenie. A dużym plusem to, że po spłacie całości kredytu, będziesz mógł zarabiać na wynajmie znacznie wyższe kwoty.

Nie ufaj zbyt dobrym ofertom

Co jeszcze warto wiedzieć o tym, jak bezpiecznie inwestować? Przede wszystkim żadna porada nie zastąpi zdrowego rozsądku. Czy można zarobić ponad 14% inwestując w spółkę oferującą lokaty w złoto? Kilka tysięcy Polaków uznało, że jest to wiarygodna opcja. Niestety, zbyt dobre propozycje mogą się okazać zbyt piękne, aby były prawdziwe. Dlatego przed podjęciem decyzji o ulokowaniu środków w podejrzanie atrakcyjną ofertę, zastanów się dwa razy i skonsultuj sprawę ze specjalistami.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here