Nie zawsze masz przy sobie komputer, ale zawsze masz telefon. Gdy musisz zrobić przelew, możesz wykorzystać do tego smartfona. Jak zrobić przelew na telefonie? Oczywiście możesz po prostu wejść przez przeglądarkę na stronę banku, ale nie jest to zbyt wygodny sposób, biorąc po uwagę niewielki ekran telefonu i obsługę za pomocą dotyku. Z jakich innych metod możesz skorzystać?

Aplikacja mobilna banku

Jednym z najwygodniejszych sposobów na wykonywanie przelewów za pomocą telefonu są aplikacje mobilne banków. Dziś praktycznie każdy bank oferuje taką apkę na podstawowe systemy operacyjne smartfonów. Możesz je zainstalować za darmo poprzez standardowy sklep z aplikacjami na Twoim telefonie (czyli np. Sklep Play na Androidzie).

Dlaczego warto korzystać z aplikacji, gdy chcesz zrobić przelew na telefonie? Ponieważ jest ona dostosowana do małego ekranu smartfona. Zamiast standardowego panelu zobaczysz duże ikony i wyraźne przyciski. Obsługa większości aplikacji jest bardzo prosta. Za ich pomocą sprawdzisz stan konta, zajrzysz do historii i bez problemu wykonasz przelew.

Ta ostatnia czynność również jest często ułatwiona. W jaki sposób? Otóż większość użytkowników korzysta dziś z weryfikacji podwójnej, a więc jednorazowych haseł SMS-owych. Gdy robisz przelew na telefonie, na który jednocześnie dostajesz hasło, to podwójna weryfikacja nie ma sensu, dlatego jest ona pomijana lub też aplikacja sama odczytuje właściwy kod z SMS-a.

Oczywiście z punktu widzenia bezpieczeństwa jest to minus. Dlatego upewnij się, że Twój telefon jest odpowiednio zabezpieczony. Ustaw blokadę ekranu. Nie zapomnij też o bezpiecznym PIN-ie do samej aplikacji bankowej.

BLIK – prosty przelew

Bardzo łatwym sposobem na to, jak zrobić przelew na telefonie jest też system BLIK. Na czym to polega? Jest to forma odwróconej weryfikacji. Najpierw generujesz hasło, a potem je wykorzystujesz. Dokładniej rzecz ujmując, musisz wykonać następujące kroki:

  • zaloguj się do aplikacji mobilnej,
  • znajdź ikonkę blik,
  • kliknij ją i wygeneruj hasło,
  • zapamiętaj albo zapisz hasło,
  • wróć do płatności w sklepie czy gdziekolwiek chciałeś coś kupić i wybierz BLIK jako metodę płatności,
  • wpisz hasło,
  • gotowe!

Proste? Nawet bardzo. Problemem może być jedynie to, że kod ma ograniczenie czasowe, a zdarza się, że strona płatności w sklepie czy innym serwisie się wiesza. Poza tym taka metoda musi być dostępna na danej stronie.

Bezpieczne przelewy przez telefon

Oprócz tego, jak zrobić przelew na telefonie warto się też zastanowić, jak go lepiej nie robić. Mowa oczywiście o kwestiach bezpieczeństwa. Główną zasadą jest tutaj unikanie nieznanych sieci wifi. Najlepiej wykonuj przelewy na swoim własnym internecie z abonamentu. Jeżeli robisz to przez aplikację, nie musisz się martwić żadnymi pakietami danych, bo zbyt wiele informacji nie jest potrzebnych do wykonania przelewu. Tymczasem obce, darmowe wifi można wykorzystać do wyłudzenia Twoich danych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here