Jak zapobiegać występowaniu chwastów w uprawach

Uprawa międzyrzędowa daje możliwość zwalczania chwastów często bez konieczności stosowania herbicydów.

Czas uprawy międzyrzędowej ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia maksymalnego poziomu zwalczania chwastów. Najlepszą kontrolę uzyskuje się oczywiście, gdy chwasty są małe. Zwalczanie chwastów jest ograniczone, jeśli gleba jest zbyt mokra, ponieważ chwasty mogą dość szybko rozmnażać się i rozsiewać.

Gdzie głównie występuje sporek polny

Jednym z chwastów powszechnie występujących w plonach jest sporek polny, który lubi gleby kwaśne i ubogie w wapń oraz dość dużą wilgotność gleby. Uprawa międzyrzędowa nie zwalcza chwastów w rzędzie upraw, dlatego należy zastosować dodatkową taktykę w przypadku obecności chwastów, przykładowo stosując odpowiednio dobrane herbicydy selektywne. Kultywacja międzyrzędowa może stymulować wschody niektórych gatunków chwastów, ale herbicydy poradzą sobie ze wzrostem niepożądanych roślin.Niektóre praktyki agronomiczne mogą poprawić środowisko i wzrost upraw, a także zdolność uprawy do konkurowania z chwastami. Obejmują one wybór i kolejność upraw, poprawę konkurencji upraw i poprawę konkurencji pastwisk. Zdolność do konkurowania z chwastami różni się w zależności od rodzaju i odmiany uprawy.

Ogólnie rzecz biorąc, bardziej konkurencyjne są uprawy zbóż, najwyżej plasuje się owies, następnie jęczmień i pszenica. Zaplanuj płodozmian z wyprzedzeniem, aby zminimalizować choroby, obecność chwastów i problemy z owadami oraz zmaksymalizować jakość upraw. Jeśli są one optymalnie zarządzane, rośliny stają się bardziej konkurencyjne w stosunku do chwastów. Niektóre taktyki zarządzania chwastami opierają się na określonym rodzaju i odmianie upraw lub kolejności upraw.Chwast sporek polny możemy znaleźć głównie w uprawach zbóż ozimych i jarych, w rzepaku i plonach upraw okopowych. Jest to roślina z rodziny goździkowatych, osiąga wysokość do 50 centymetrów, łodygi są rozgałęzione, posiada białe kwiaty, a okres kwitnienia wynosi od maja do września.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here