Robotyzacja i automatyzacja w procesie spawania

Wśród podstawowych zalet wciąż postępującego procesu robotyzacji przemysłu wymienia się poprawę niezawodności i wydajności produkcji, a także powtarzalność i brak ograniczeń w pracy maszyny. Z kolei najlepszym dowodem na znaczenie tego zjawiska jest fakt, że obecnie na rynku znajdziemy już ponad dwa miliony pracujących robotów przemysłowych.

Robotyzacja, czyli zmiana kompetencji pracowników

Nie ulega wątpliwości, że robotyzacja i automatyzacja wydatnie przyczyniają się do zmiany rynku pracy w sektorze produkcyjnym, a także profilu pracowników najbardziej poszukiwanych przez tego typu zakłady pracy. Przyczyn tej sytuacji rzecz jasna jest kilka, ale nie trzeba jej interpretować jako zagrożenia, a raczej możliwość rozwoju.

Z jednej strony robotyzacja to poprawa warunków pracy za sprawą eliminacji obecności człowieka w sytuacjach zagrożenia oraz po prostu w warunkach uciążliwych. Z drugiej strony to też nacisk kładziony przede wszystkim na inżynierów, projektantów, techników i automatyków, co wiąże się z posiadaniem odpowiednich kwalifikacji do ubiegania się o określone stanowisko.

Zautomatyzowane stanowisko spawalnicze, czyli większa wydajność

Jednocześnie trudno dziś zakładać, że tak szybko postępujący proces automatyzacji przemysłu jest dziś do zatrzymania. Jest to zwłaszcza widoczne na przykładzie spawania, w kontekście którego można wskazać, iż zrobotyzowane stanowiska spawalnicze od dłuższego czasu stanowią już normę w zakładach przemysłowych.

Przykłady wielu z nich jasno wskazują, że wdrożenie zrobotyzowanego stanowiska spawalniczego w bezpośredni sposób skutkuje podniesieniem wydajności produkcji, przy jednoczesnym spełnianiu nawet najbardziej restrykcyjnych norm jakościowych oraz bhp.

Szeroki wybór zrobotyzowanych stanowisk spawalniczych

Zrobotyzowane stanowiska spawalnicze rzecz jasna różnią się od siebie w zależności od oferty na jaką zdecyduje się dany zakład i od indywidualnych potrzeb jakie wiążą się z produkcją na konkretnej hali. Tym samym dokonując zakupu robota należy wziąć pod uwagę zarówno docelowy zasięg pracy robota, dokładność i powtarzalność ruchów jakie będzie wykonywał.

Kluczowe jest także pytanie o opcje spawalnicze, jakie mają zostać w robocie zaimplementowane. Chodzi tutaj o wprowadzenie takich możliwości jak chociażby modyfikacja ścieżki w czasie rzeczywistym, czy też tzw. weaving.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here