okres wypowiedzenia - od czego jest uzależniony?

Bez znaczenia, jaki rodzaj umowy o pracę podpiszemy z pracodawcą, okres wypowiedzenia jest ściśle określony w Kodeksie Pracy. Zwykle zaczynamy się tym tematem interesować, gdy chcemy złożyć wypowiedzenie umowy. Jak to jest z tym wyliczaniem okresu wypowiedzenia?

Okresy wypowiedzenia umowy

Okres wypowiedzenia jest ściśle określony w Kodeksie Pracy. Głównym czynnikiem decydującym o jego długości jest staż pracy pracownika oraz od rodzaju umowy o pracę. Inny okres wypowiedzenia jest w przypadku umowy o pracę na czas określony, a inny w przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony. Nie jest prawdą, że te zasady dotyczą wyłącznie pracowników, którzy są zatrudnieni bezterminowo, osoby zatrudnione na czas określony, również mogą mieć określony okres wypowiedzenia.

Obowiązujące okresy wypowiedzenia, zarówno umowy na czas określony, jak i nieokreślony wynoszą:

  • 2 tygodnie, w przypadku gdy pracownik pracował w firmie mniej niż 6 miesięcy,
  • 1 miesiąc, w przypadku gdy pracownik pracował w firmie powyżej 6 miesięcy,
  • 3 miesiące, w przypadku gdy pracowni pracował w firmie powyżej 3 lata.

Są to okresy wypowiedzenia, które normuje Kodeks Pracy. Czasami jednak zdarzają się sytuacje, że w porozumieniu z pracodawcą możemy ustalić wcześniejszy termin rozwiązania stosunku pracy.

Przeczytaj też: http://www.eduforum.pl/fizjoterapeuta-dobry-zawod/

Rozwiązanie umowy na zastępstwo

Umowa o pracę na zastępstwo to wyjątkowy rodzaj umowy. Pracownik zatrudniony jest w firmie na czas usprawiedliwionej nieobecności, innego pracownika. Przejmuje w tym okresie jego obowiązki służbowe. Jak jest z rozwiązaniem tego rodzaju umowy? Czy pracodawca może nas zwolnić z dnia na dzień? Zgodnie z Kodeksem Pracy okres wypowiedzenia jest identyczny, czyli tak samo wynika ze stażu pracy.

Wypowiedzenie umowy o pracę na okres próbny

Umowa o pracę na okres próbny podpisywana jest z pracownikiem, na okres maksymalnie 3 miesięcy. Po jej wygaśnięciu pracodawca nie ma obowiązku, przedłużania stosunku pracy. Jakie są warunki wypowiedzenia tego rodzaju umowy? Okres wypowiedzenie jest uzależniony od okresu, na jaki jest podpisana umowa. Wynosi:

  • 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie trwa dłużej niż 2 tygodnie,
  • 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
  • 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Źródło: https://netwtorek.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here