Jak utylizować zużyty olej

Tłuszcze roślinne mają duże zastosowanie w gotowaniu. Używa się ich właściwie w każdym gospodarstwie domowym do przygotowywania potraw na ciepło i na zimno, a w lokalach gastronomicznych zwykle zużywa się bardzo duże ilości. Warto wiedzieć, co zrobić ze zużytym olejem w restauracji

Utylizacja oleju spożywczego

Co zrobić ze zużytym olejem w restauracji? Wylewanie go do instalacji ściekowych jest złym pomysłem, gdyż utrudnia ich oczyszczanie. Takie działanie prowadzi do tworzenia zatorów. Tłuszcz nie rozpuszcza się w wodzie, więc osadza się na ścianach rur. Prowadząc bar gastronomiczny powinno się korzystać z możliwości odbioru zużytego oleju przez wyspecjalizowane firmy. Taki olej jest poddawany procesom utylizacji i może być wykorzystywany do celów grzewczych lub produkcji biopaliw. Wyrzucanie go na wysypisko śmieci również nie jest zalecane, gdyż ten odpad z trudem ulega rozpadowi, przez co zagraża środowisku.

Co zrobić ze zużytym olejem?

Zgodnie z prawem, lokale gastronomiczne są zobowiązane do utylizacji zużytego oleju . Jak nawiązać współpracę z firmą zajmującą się utylizacją oleju? Najpierw należy podpisać umowę, która zagwarantuje terminowy odbiór odpadów, a ponadto daje prawne zabezpieczenie w przypadku kontroli sanepidu albo służb środowiskowych.  Następnie firma w określonym dniu zabiera beczki ze zużytym olejem posmażalniczym, a na ich miejsce zostawia puste do ponownego napełnienia.  Osoba przekazująca olej z restauracji otrzymuje Kartę Przekazania Odpadu, która stanowi potwierdzenie, że wytworzony odpad został oddany zgodnie z wymogami prawnymi.

Co się dzieje ze zużytym olejem?

Zużytego oleju w restauracji nie można ponownie wykorzystać do celów kulinarnych, ale w innych branżach owszem. Zużyty olej jest przewożony do zakładów, w których zbierany jest tłusty odpad, a beczki myje się, by można było znów je wykorzystać.  Następnie olej jest oczyszczany. Taki olej znajduje zastosowanie w tworzeniu biopaliw. Stosowany jest także w przemyśle kosmetycznym oraz paszowym. Zmieszany z olejami mineralnymi może także służyć jako opał w piecach centralnego ogrzewania.

Warto zatem oddawać zużyty olej specjalnym firmom, bowiem jest to obowiązek prawny każdego właściciela lokalu gastronomicznego. Ponadto wylewa oleju do zlewu czy toalety może skutkować zapychaniem rur. Dostawa oleju dla gastronomii Trafinoil.pl – sprawdź więcej informacji.

Zużyty olej w gospodarstwie domowym

Co zrobić ze zużytym olejem, jeśli nie prowadzimy działalności gospodarczej, a jedynie stosuje niewielkie ilości oleju na własny użytek? Jeśli jest go bardzo mało, wystarczy zetrzeć patelnię ręcznikiem papierowym i wyrzucić go do śmieci. Jeśli jest go więcej, powinno się go przelać bo butelki lub słoika i wyrzucić do kosza z odpadami zmieszanymi.

Można również przekazać zużyty olej do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który działa w każdej gminie lub do Mobilnego Punktu Odbioru Odpadów.

Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie zużytego oleju do zrobienia mydła gospodarczego. Najlepiej sprawdzi się olej rzepakowy. Takie mydło ma postać lejącej się pasty i dobrze się pieni.

Jeśli jednak przez nieuwagę wlejesz zużyty olej spożywczy do odpływu ściekowego, wsyp do rury szklankę sody oczyszczonej i zalej octem i wodą. Zatkaj odpływ na około 5-10 minut, a następnie zalej garnkiem wrzątku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here