Duża część Twoich wydatków to żywność. Im większa ilość osób w gospodarstwie domowych, tym poważniejszą część miesięcznego budżetu zajmuje jedzenie i picie. Ale to również większe pole do oszczędności. Jak przestać marnować jedzenie i tym samym wydawać na nie mniej? Co możesz zrobić, by cenne produkty nie lądowały w koszu?

Lista zakupów

Nie sposób zacząć inaczej niż od zalecenia, by przed każdymi zakupami przygotować solidną listę. Zastanów się czego dokładnie potrzebujesz, sporządź listę i wybierz się do sklepu. Najważniejsza część jednak zaczyna się już po dotarciu na miejsce, bowiem teraz nadchodzi czas na to, by sporządzonej listy się kurczowo trzymać.

To nie tak, że na liście nie może być miejsca na słodycze czy butelkę wina. Odrobinę przyjemności również warto przewidzieć. Jednak lista sprawi, że kupisz dokładnie to, czego potrzebujesz. Jeśli „na chłodno” zaplanujesz, że na podwieczorek chcesz zjeść jednego pączka, to zapisz i kup dokładnie jednego pączka. Gdybyś zaczął planować podwieczorek w sklepie, nie daj Boże z pustym żołądkiem, możesz być prawie pewien, że w koszyku wylądowałyby dwa pączki i drożdżówka.

A więc jak przestać marnować jedzenie? Zacznij od zapisywania listy przed wyjściem do sklepu!

Zadbaj o porządek

Dbanie o porządek może wydawać się tematem z nieco innej bajki, ale okazuje się, że ład w kuchni znakomicie sprzyja efektywniejszemu wykorzystywaniu dostępnego jedzenia. Po pierwsze, masz gwarancję, że żaden produkt „nie schowa” się w rogu lodówki i nie zostanie odkryty dopiero po terminie przydatności do spożycia. Po drugie, gdy dbasz o porządek, dokładnie wiesz jakimi produktami dysponujesz i co trzeba dokupić. Nie dojdzie do sytuacji, w której przychodzisz do domu z litrem świeżego mleka, mimo że dopiero co otwarta butelka leży w lodówce.

Jak przestać marnować jedzenie? Poukładaj produkty w lodówce i staraj się utrzymywać mniej więcej stały podział. Pamiętaj przy tym, że wiele lodówek zapewnia inny stopień ogrzewania na różnych półkach oraz przy drzwiach. Najwrażliwsze produkty powinny się znaleźć w strefie najlepiej chłodzonej.

Planuj posiłki z głową

Była już mowa o liście zakupów i porządkach, więc teraz czas na długofalowe planowanie. Oczywiście nie jesteś w stanie rozpisać szczegółowego menu na cały miesiąc, ale warto planować chociaż na 2-3 dni do przodu.

Jak przestać marnować jedzenie? Postaraj się wymyślić takie dania na śniadania, obiady i kolacje, abyś zawsze mógł w pełni wykorzystać kupione jedzenie. Nie zaszkodzi przy tym zaplanowanie opcji awaryjnej, na wypadek przygotowania zbyt dużej porcji. Jeżeli jutro zjesz mielone, a kilka klopsów zostanie… następnego dnia można je dorzucić do spaghetti.

Wykorzystuj zamrażarkę

Nie zapominaj o potencjale cudownego urządzenia, które znajduje się w Twojej kuchni. Mowa o zamrażarce. Nasze prababcie wiele by dały, aby móc korzystać z opcji mrożenia dowolnego produktu. Jeżeli przygotowujesz obiad z połowy piersi kurczaka, drugą część bez wahania wrzuć do zamrażarki. Lepiej jutro rozmrozić mięso niż miałoby się zepsuć, w przypadku, gdybyś nazajutrz jednak zmienił obiadowe plany albo dotarł do domu z pracy dopiero na kolację. Mrozić można również owoce i warzywa.

Trzymaj dyscyplinę

Jak przestać marnować jedzenie? Trzymając żywieniową dyscyplinę! Nawet osoby 50+ już dawno zapomniały, że kiedyś w sklepach pod dostatkiem było tylko octu, a pomarańcze na święta były cenniejsze od diamentów. Dziś mamy wszystko na wyciągnięcie ręki i nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić sobie kilogram cytrusów i zajeść owoce dwoma tabliczkami czekolady. Niestety minusem dobrobytu jest marnotrawstwo.

Czas zacząć znów szanować jedzenie! W jaki sposób? Po pierwsze, nie kupuj w nadmiarze – staraj się przewidzieć, ile jesteś w stanie zjeść. Po drugie, najpierw zjadaj to, co najszybciej się zepsuje. Być może masz ochotę na kanapkę ze świeżym serkiem, ale odpuść ją na rzecz kupionej dwa dni temu wędliny, bo ta ostatnia może być jutro zepsuta, a serek pewnie jeszcze trochę wytrzyma.

Kierowanie się terminami przydatności, a nie tylko własnymi zachciankami to doskonały sposób, by przestać marnować jedzenie i zaoszczędzić na produktach żywnościowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here