Polski prywatny inwestor może wybierać wśród setek funduszy inwestycyjnych. Jeżeli inwestowanie nie jest Twoim podstawowym źródłem zarobku nie będziesz miał wystarczająco wiele czasu, by przeanalizować choćby 10% rynkowej oferty. Dlatego przyda się kilka podstawowych odpowiedzi na pytanie o to, jak inwestować w fundusze. Dzięki temu będziesz w stanie szybciej podjąć trafne decyzje.
Jaki horyzont czasowy Cię interesuje?
Masz zamiar zainwestować nadwyżkę środków, która najprawdopodobniej nie będzie Ci potrzebna przez najbliższe 10 lat? A może spodziewasz się, że środki będą niezbędne już za pół roku? W obu przypadkach warto wybrać nieco inne typy funduszy. Dla inwestycji krótkoterminowych, z reguły lepszym wyborem są bezpieczne fundusze, np. obligacyjne. Najpewniej wyciągając środki z takiego funduszu, zyskasz kilka procent. Bezpieczeństwo oczywiście idzie w parze z mniejszym zyskiem. Jeżeli planujesz inwestycję długoterminową, możesz zakupić jednostki uczestnictwa w bardziej ryzykownym funduszu, np. opartym na akcjach lub towarach.
Takie postawienie sprawy jest ważne, ponieważ fundusze ryzykowne mogą przynieść stratę w krótkim horyzoncie czasowym. Jeżeli będzie to moment, w którym będziesz potrzebować swoich środków, inwestycja okaże się niekorzystna. W dłuższej perspektywie fundusz akcyjny czy towarowy z większym prawdopodobieństwem przyniesie większe zyski niż obligacyjny.
Dywersyfikacja środków
Dywersyfikacja jest zawsze dobrym sposobem na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i jedną z podstawowych reguł skutecznego inwestowania w fundusze i nie tylko. Mówiąc najprościej: jeżeli włożysz wszystkie dostępne środki w jeden fundusz, a ten przyniesie straty – porażka będzie bardziej dotkliwe niż w scenariuszu, w którym w stratnym funduszu znajdowało się tylko 10% Twoich środków. Nie oznacza to jednak, że powinieneś zainwestować mniejsze środki w ogóle, a resztę wrzucić na jakąś bezpieczną lokatę. Po prostu wybierz kilka funduszy i podziel na nie kwotę, którą chcesz przeznaczyć na zakup j.u. Im większa dywersyfikacja, tym mniej odczuwalne straty wypracowane przez jeden fundusz. Dywersyfikacja pozwoli na skuteczne zamortyzowanie ryzyka.
Odpowiedź na pytanie o to, jak inwestować w fundusze warto uzupełnić również o zalecenie tworzenia zróżnicowanego portfela inwestycyjnego. Wybierz różne rodzaje funduszy, najlepiej w taki sposób, by ich portfele były zbudowane na niepowiązanych inwestycjach.
Przeanalizuj historię funduszu
Sprawdź, jak fundusz radził sobie do tej pory. Zobacz, jak duże spadki występowały. Weź pod uwagę, że takie straty mogą się powtórzyć. Jednocześnie pamiętaj, że zyski wypracowane przez fundusz w ciągu ostatniego roku, a nawet dwóch lub trzech lat, nie muszą oznaczać, że fundusz utrzyma taki wzrost. Gdy skończy się dobra koniunktura, wyniki mogą mocno spaść. Co więcej, młode, zyskowne fundusze przyciągają dużo nowych inwestorów, a świeży kapitał nie służy utrzymaniu efektywności.
Inwestycja długoterminowa lepsza od spekulacji
Dla niedoświadczonego inwestora o wiele korzystniejszym rozwiązaniem będzie długoterminowe lokowanie środków w funduszu niż częste sprzedawanie i kupowanie jednostek uczestnictwa – spekulacje zostaw doświadczonym graczom. Bez dużej wiedzy i doświadczenia, granie na krótkich terminach będzie raczej zależało od szczęścia niż realnych przewidywań.