Jasne i ciemne strony pracy zdalnej

0
Praca zdalna ma wady i zalety
fot. Pixabay.com

Pandemia koronawirusa przyniosła w życiu zawodowym wielu z nas bardzo istotne zmiany. Przeniesienie się z przestrzeni biurowych do własnego domu i wykonywanie obowiązków służbowych zdalnie było i jest nadal prawdziwą rewolucją. Praca z domu ma wiele zalet, ma też jednak wady. Zastanówmy się więc nad tym, które mogą przeważać.

Przeczytaj też: https://zaciszerozmaitosci.pl/swoboda-elastycznosc-i-samotnosc-czyli-zalety-i-wady-pracy-zdalnej/

Jasne strony pracowania z domu

Plusy i zalety jesteśmy w stanie wymienić jednym tchem. Dzięki pracy zdalnej możemy więcej czasu poświęcać rodzinie, nie stoimy w korkach, nie denerwujemy się tłokiem w komunikacji miejskiej, nie stresujemy się tym, że spóźnimy się do biura. Ponadto mniej się stresujemy. Inaczej wykonuje się swoje codzienne obowiązki ze świadomością, że szef nie zagląda nam przez ramię.

Poza tym mamy pełną dowolność tego, jak przygotujemy sobie nasze miejsce pracy. To również zdecydowanie poprawia komfort pracowania, a nawet sprawia wiele radości. Skuteczność i tempo pracy podkręca także fakt, że nie wychodzimy co godzinę na kawę z kolegami z biura, nie rozpraszają nas biurowe plotki i rozmowy toczące się dookoła, a dzięki temu możemy się maksymalnie skupić i dać z siebie dużo więcej niż podczas pracy biurowej.

Dziś pracodawcy umożliwiają również dużą elastyczność w kwestii czasu pracy. Możemy zacząć o tej godzinie, o której nam pasuje. Przerwy także możemy dostosować do własnych preferencji. Kolejnym niewątpliwym plusem jest również dowolność, jeśli chodzi o miejsce pracowania. Nasze obowiązki wykonujemy z domu, ale równie dobrze możemy siedzieć w parku lub odwiedzić rodziców i pracować w ich mieszkaniu. Zdalne pracowanie daje również swobodę podróżowania w dalekie miejsca.

Wady pracy zdalnej

Niewątpliwie, praca zdalna znacznie ograniczyła nasze kontakty towarzyskie. O ile biurowe plotkowanie nie dla każdego z nas jest frajdą, o tyle wypicie filiżanki kawy z ulubioną koleżanką z pracy to przecież czysta przyjemność. Dlatego też taka wymuszona samotność na wielu z nas nie wpływa pozytywnie. Czujemy się osamotnieni, a kontakt internetowy nie daje takiej samej satysfakcji jak rozmowy w cztery oczy.

Często podczas pracy zdalnej, zwłaszcza jeśli w naszej firmie jest zgoda na dużą elastyczność, mamy problemy związane z tym, aby jak najszybciej rozwiązywać problemy czy też wykonywać zadania. Trudność stanowi często natychmiastowe skontaktowanie się z innym pracownikiem lub też przełożonym, który być może nie zaczął jeszcze dziś pracy, a może jest już na przerwie. Wówczas tego typu sytuacje mogą być frustrujące i stresujące.

Zobacz też: http://www.toysboard.pl/autorytety-w-naszym-zyciu-jaka-pelnia-role/

Trening powięziowy – czym jest, jak wygląda i jakie są wskazania do jego wykonywania? 

0
trening powięziowy

Nowoczesny trening, który opiera się na aktualnej wiedzy medycznej, uwzględnia obecnie nie tylko pracę mięśni, ale też wydolność organizmu i spalanie tkanki tłuszczowej. Dzisiaj trening ma też być integralną częścią wszystkich procesów fizjologicznych organizmu, dbając jednocześnie o pracę układu ruchu, a także dobre samopoczucie. Taki trening zwany jest treningiem powięziowym. Czym dokładnie jest? Jakie są wskazania do jego wykonywania? Co możemy dzięki niemu zyskać? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/trening-powieziowy-dlaczego-warto-go-wykonywac/ 

Trening powięziowy – czym jest? 

Trening powięziowy w rzeczywistości Jest to technika masażu oraz rozciągania powięzi, która wykonywana jest najczęściej z wykorzystywaniem tak zwanych roller. Rolowanie i rozluźnienie mięśni powinno być wykonywane codziennie, zwłaszcza w donicy treningowe. Przed treningiem warto jest wykonać dynamiczne rozciąganie, zaraz po treningu rozciąganie statyczne. 

Jakie są wskazania do treningu powięziowego? 

Według najnowszych badań, trening powięziowy powinien być wykonywany przez każdego, który regularnie uprawia sport. Jednak nie tylko osoby aktywnej fizycznie mogą sobie na niego pozwolić. Jest to doskonała opcja, która zdaje egzamin zarówno jako forma profilaktyki schorzeń układu ruchu, a także rehabilitacja. 

Warto więc pomyśleć o takiej formie treningu w przypadku: 

 • profilaktyki kontuzji
 • chęci poprawienia sprawności fizycznej i elastyczności
 • wzmożonego napięcia mięśniowego 
 • utrwalonej nieprawidłowej postawy ciała 

Trening powięziowy – jak wygląda? 

Trening powięziowy jest to integralna część pracy nad sprawnością fizyczną i mobilnością. Szczególną uwagę powinno się więc poświęcić następującym lokalizacjom: 

 • mięśnie łydek
 • mięśnie dwugłowe i czworogłowe ud 
 • zginacze i prostowniki bioder
 • mięśnie szerokie grzbietu 
 • tricepsy
 • pośladki 

Trening powięziowy polega na rolowaniu wybranych obszarów ciała. Podczas treningu należy położyć się na specjalnym wałku oraz przesuwać po nim określoną część ciała. Pierwsze treningi mogą trwać kilka minut, a kiedy na 5 nie wniesie jak będzie odczuwalne, można wydłużyć trening nawet do 30 minut. Istotne jest połączenie treningu z  nawodnieniem organizmu, co jest niezbędne do zapewnienia odpowiedniej elastyczności. 

Trening powięziowy – co możemy dzięki niemu zyskać? 

Regularne rozciąganie i uelastycznienie powięzi warunkuje sprawniejsze odżywianie i dotlenienie mięśni. Wzmocnione są też włókna kolagenowe, mięśnie zyskują na wytrzymałości i elastyczności, a także obniżany jest przeciążenie i stan napięcia mięśni. Trening powięziowy zmniejsza też ryzyko kontuzji, przez zwiększenie mobilności mięśni. Rolowanie zmniejsza też ryzyko powstawania punktów spustowych oraz nieprawidłowej postawy ciała. 

Zobacz też: http://www.toysboard.pl/weglowodany-spozywac-przed-czy-po-treningu/

Orientalne smaki w Lublinie – gdzie można je znaleźć?

0
Orientalne smaki w Lublinie

Kuchnia dalekiego wschodu cieszy się ogromną popularnością nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Trudno się więc dziwić, że zawędrowała również do Lublina. Ulubionym, orientalnym daniem jest zaś oczywiście sushi. To potrawa, które zachwyca niezwykłym smakiem i jest przy okazji bardzo zdrowa. Gdzie można skosztować sushi w Lublinie?

Wyjątkowe rolki od doświadczonych Sushi Masterów

Japończycy to naród słynący z długowieczności, co jest związane z m.in. ich sposobem żywienia. Bogaty w wartości odżywcze ryż oraz świeże ryby i warzywa stanowią podstawę kuchni japońskiej, a także – oczywiście – sushi. Potrawa ta może pozornie wydawać się dość prosta w wykonaniu: ryż z dodatkiem wybranych ryb i warzyw, owinięty w glony wakame. Tak naprawdę wymaga jednak odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i wprawy. Sushi to dość ogólna nazwa dla rolek, które różnią się nie tylko smakiem i dodatkami, ale też techniką wykonania. Nigiri, California, Futomaki, Hosomaki – to tylko kilka przykładów klasycznego sushi. Dobry Sushi Master pozwala sobie też na kreatywność oraz komponuje własne rolki. A takich mistrzów Sushi, z prawdziwą pasją i talentem można znaleźć właśnie w Lublinie. A dokładniej, w https://takamisushi.pl/.

Kuchnia tajska i japońska – bogactwo orientalnych smaków

W Takami Sushi & Thai w Lublinie można znaleźć duży wybór różnego rodzaju rolek sushi oraz wielu innych japońskich dań. Restauracja ta specjalizuje się także w kuchni tajskiej, która ma wiele do zaoferowania miłośnikom oryginalnych potraw. Makaron Udon, Pad Thai czy curry z krewetkami, to prawdziwe klasyki kuchni tajskiej. Cechuje je intensywny aromat oraz specjalny sposób przygotowania. Osiągnięcie odpowiedniego efektu, jest możliwe tylko przy zastosowaniu określonych reguł, jak np. słynna zasada pięciu smaków. W Takami Sushi & Thai przykłada się do tego ogromną wagę, dzięki czemu kosztując tych dań, można oczami wyobraźni przenieść się wprost do Tajlandii. Takie prawdziwie egzotyczne smaki będą stanowiły wspaniałą odmianę od kuchni polskiej i na pewno przyniosą wiele korzyści dla zdrowia.

Tablet dla dziecka – kupić, czy jednak nie?

0
Tablet dla dziecka
Fot.: pexels.com

W dzisiejszych czasach technika jest na tak zaawansowanym poziomie, że nawet dzieci bardzo szybko uczą się nowych technologii i potrafią bardzo dobrze z nich korzystać. Czy jest to właściwa droga?

Przeczytaj też: http://www.bydgoszczinaczej.pl/czy-tablet-dla-dziecka-to-dobry-pomysl/

Tablet dla małego dziecka

Bardzo często rodzice dają maluchom swoją komórkę, na której włączają bajki. Takie rozwiązanie daje chwilę wytchnienia rodzicom, ponieważ dziecko jest zajęte. Warto jednak zastanowić się, czy jest to wskazane dla małego dziecka? Otóż wszelkie urządzenia takie jak komórka, laptop, czy właśnie tablet powinny być dopasowane do wieku dziecka. Małe dziecko jest dopiero na etapie rozwijania siebie, swoich zmysłów i umiejętności. Powinniśmy raczej budować jego wyobraźnię, a nie przyzwyczajać od najmłodszych lat do sprzętu elektronicznego. Eksperci podkreślają, że nasz wzrok od patrzenia na ekrany komputerów, telefonów, czy tabletów znacznie się pogarsza, a więc u małych dzieci może działać jeszcze bardziej niekorzystnie.

Tablet dla starszaka

Niemalże w każdej szkole, czy społeczeństwie dzieci panuje określona na dany moment moda, czy przekonania o posiadaniu konkretnej rzeczy. Taką właśnie modą stały się tablety, a więc dzieci widząc u innych taki sprzęt, również pragnęły mieć go u siebie. Dla starszych dzieci tablet może nie jest aż takim złym rozwiązaniem, aczkolwiek ważne jest aby pokazywać dziecku, że z tabletu na przykład w którym jest Internet może także czerpać przydatną wiedzę na tematy, którymi się interesuje. Warto również nie dawać dziecku tabletu w każdej wolnej chwili. Należy pokazać mu, że jest wiele innych, równie ciekawych zajęć. 

Czy warto więc kupić dziecku tablet ?

Po pewnym czasie zauważamy ogromny wpływ technologii na nasze życie. Warto więc zastanowić się z jednej strony, czy zabranianie dziecku korzystania z telefonu, tabletu, czy komputera to taki dobry pomysł. Dziecko musi poznać świat w jakim my wszyscy dzisiaj funkcjonujemy. Pewne jest, że zmienił się on ogromnie. Warto jednak pokazywać dziecku także świat realny i wskazywać, że jest on równie niezwykle ważny, ponieważ technologie zawsze mogą się popsuć, zawieść, a prawdziwe życie będzie trwać. Uczmy dzieci myślenia, kojarzenia, rozwijania wyobraźni, koncentracji i umiaru, który należy zachować podczas korzystania na przykład z tabletu. 

Zobacz też: http://www.toysboard.pl/wynajem-samochodu-a-jego-zakup-co-wybrac/

Seriale dla kobiet na platformie Netflix

0
seriale dla kobiet
fot. Pexels.com

Zaplanowałaś babski wieczór z koleżankami? A może masz ochotę spędzić trochę czasu tylko we własnym towarzystwie? W tym artykule przedstawimy propozycje seriali dostępne na Netflixie, które umilą popołudnie niejednej kobiecie.

Przeczytaj też: http://www.blondeworld.pl/kobiece-nowosci-seriale/

Seriale dla kobiet

2020 rok wymusił na nas przesiadywanie w domu. Pandemia nie sprzyjała m.in. spotkaniom z przyjaciółkami na kawę czy pójściu do kina w babskim towarzystwie. W zeszłym roku Netflix wyszedł naprzeciw potrzebom kobiet, oferując nowe seriale dedykowane płci pięknej. Każda z pań znajdzie na platformie ciekawą propozycję serialową dla siebie.

Propozycje babskich seriali

 • Facet na święta – propozycja dla miłośniczek romantycznych komedii ze Świętami w tle. Serial opowiada o singielce mającej dość uszczypliwych komentarzy ze strony rodziny odnośnie jej staropanieństwa. Dla świętego spokoju postanawia szybko znaleźć faceta, którego mogłaby zabrać do domu na święta Bożego Narodzenia.
 • Tiny Pretty Things – serial oparty na książce o tej samej nazwie. Przypadnie do gustu szczególnie kobietom kochającym taniec, ponieważ jego historia toczy się w szkole baletowej pełnej rywalizacji i intryg.
 • Bałagan, jaki zostawisz – serial, który serca pań interesujących się tematyką kryminalną. Ten hiszpański dramat opowiada o nauczycielce pracującej w szkole średniej, którą prześladuje sprawa niewyjaśnionej śmierci.
 • Start-up – propozycja dla wielbicielek technologii. Ten koreański serial opowiada o rywalizacji młodych przedsiębiorców działających w branży technologicznej. Znalazło się tu również miejsce na firmowe romanse.
 • Bridgertonowie – serial inspirowany książkowym bestsellerem. Historia toczy się w Londynie w czasach regencji. Opowiada o miłosnych i życiowych rozterkach rodzeństwa pochodzącego z potężnej brytyjskiej rodziny. Serial rozkocha w sobie niejedną panią.

Zobacz także: http://www.toysboard.pl/witaminy-dla-kobiet-odpowiednia-suplementacja/

Płatności bezgotówkowe w wielu miejscach wciąż nie są standardem!

0
Płatności bezgotówkowe

Płatności bezgotówkowe nie należą dziś do specjalnych udogodnień – są standardem. Mimo to wciąż w niektórych miejscach trudno obejść się bez gotówki. Z tego powodu w Polsce trwa program o nazwie Polska Bezgotówkowa. Do rąk przedsiębiorców trafiło dzięki niemu już ponad 350 tys. darmowych terminali płatniczych!

Branża gier coraz ciekawszym kierunkiem dla inwestorów?

0
Branża gier coraz ciekawszym kierunkiem dla inwestorów

Niektórym gry komputerowe kojarzą się tylko z grupą nastolatków siedzących w piwnicy i marnujących swój wolny czas na w świecie wirtualnym. Jednak obecnie branża gier jest coraz ciekawszym i barwniejszym miejscem nie tylko pod względem środowiskowym, ale również inwestycyjnym. W ciągu ostatnich 4 lat branża ta urosła do tego stopnia, że stała się łakomym kąskiem dla wielu inwestorów i spekulantów inwestycyjnych. Przyjrzyjmy się bliżej czy to zainteresowanie ma jakieś sensowne podstawy.

Jak łatwo poprawić zdolności komunikowania się po angielsku?

0
angielski online klasa

Spróbuj rozmawiać z wieloma ludźmi, mimo że czujesz się zażenowany i skrępowany.

Jeśli nie jesteś w stanie dobrze wyrazić swoich uczuć, najlepszym sposobem na lepsze ich wyrażenie na dłuższą metę jest rozmowa z mnóstwem nowych ludzi. Kiedy tylko masz szansę, staraj się mówić i wyrażać swoje myśli do nowej osoby. Będzie to bardzo przerażające i nieprzyjemne, ale jeśli tylko będziesz w stanie to zrobić – na pewno będziesz w stanie komunikować się bezproblemowo w ciągu miesiąca czy
dwóch.

Istotnym jest oczywiście poznanie odpowiedniej ilości słów angielskich. Warto poznać najczęściej używane słówka angielski, szczególnie jeśli dane słowa angielskie wystepują z przykładowymi zdaniami, tak więc możemy uczyć się słów angielskich w odpowiednim kontekście. Dzięki temu uczymy się jakby automatycznie całych zdań, co również poprawia zdolności mówienia w języku angielskim.

Kiedy byłam na drugim roku studiów, pamiętam, że przez większość czasu czułam się bardzo nieśmiała i przerażona. Rozmawiałam tylko z dwoma lub trzema osobami i nie byłam w stanie komunikować się pewnie z żadną osobą, której nie znałam. W tym czasie postanowiłem stawić czoła jednemu nowemu strachowi każdego dnia. Zrobiłam listę maleńkich lęków w dokumencie Worda i zaczęłam robić jedną rzecz każdego dnia, która sprawiała, że czułam się niekomfortowo. Pewnego dnia rozmawiałam na przykład z obcym człowiekiem, mimo że bardzo się bałam. Pewnego dnia zadałem pytanie w klasie, mimo że wszyscy się ze mnie śmiali. Wkrótce, stawiając czoła jednemu maleńkiemu strachowi każdego dnia, mogłem organizować debaty i quizy na poziomie krajowym.

Moim celem nie jest chwalenie się – ale po prostu wyjaśnianie – że robienie czegoś, w czym się nie jest dobrym człowiekiem, raz po raz pomaga mu w tym doskonalić się z czasem. Obecnie istnieje duże prawdopodobieństwo, że kiedy rozmawiasz z nową osobą, czujesz się „gorszy” od niej podświadomie. Może boisz się, że ta druga osoba będzie cię osądzać i nie będzie dobrze o tobie myśleć. W obu przypadkach, jedynym sposobem, w jaki możesz komunikować się pewnie i dobrze wyrażać się – jest komunikowanie się z coraz to nowymi ludźmi. Skorzystajcie z każdej okazji, aby komunikować się z nową osobą – i rozmawiajcie. Będziesz się strasznie bać, będziesz czuł się zakłopotany i najprawdopodobniej nie uda ci się komunikować kilka pierwszych razy – ale kontynuuj, a wkrótce staniesz się lepszym komunikatorem.

Spróbuj zwizualizować rozmowę, gdy jesteś sam

Kiedy jesteś sam w swoim pokoju, spróbuj stanąć przed lustrem i wyobrazić sobie rozmowę z inną osobą. Rozmawiaj tak, jakby inna osoba rzeczywiście była przed tobą. Po kilku próbach, nagle nadejdzie moment, w którym będziesz w stanie skutecznie komunikować się przed lustrem.

Powtarzaj tę czynność 2-3 razy dziennie. Czasami możesz nawet zamknąć oczy i wizualizować siebie prowadząc taką rozmowę. Kiedy już dobrze komunikujesz się w wyobraźni, poczuj radość z tego, że rzeczywiście dobrze rozmawiasz.

Jeśli robisz to regularnie, nadejdzie moment, w którym nagle znajdziesz się w rozmowie z drugą osobą wyraźnie wyrażającą swoje punkty.

Wmawiaj sobie, że jesteś niesamowity

Wiele razy nie jesteśmy w stanie jasno wyrazić naszych myśli, ponieważ podczas rozmowy stajemy się jawnie świadomi osądów drugiej osoby. Więc być może wyrażasz swoje uwagi i myślisz „Mam nadzieję, że ta osoba dobrze o mnie myśli”. Prowadzi to do dezorientacji w wyrażaniu swoich myśli.

Prostym sposobem na uniknięcie poczucia strachu przed osądami drugiej osoby jest ciągłe powtarzanie sobie, że jesteś niesamowity. Teraz wiem, że to rozwiązanie brzmi zbyt prosto – i to też brzmi dziwnie. Ale to działa! Każdego dnia, kiedy jesteś wolny, wmawiaj sobie, że jesteś niesamowity. Powiedz sobie: „Rządzę! Jestem fajny.” Nie mów tylko tych słów – poczuj w nich energię, kiedy mówisz je do siebie.

Wmawiając sobie, że jesteś niesamowity, powoli zaczynasz czuć się bardziej pewny siebie w rozmowie z innymi. W miarę jak będziesz czuł się pewniej i pewniej, przestaniesz myśleć o osądach innych ludzi i skoncentrujesz się bardziej na tym, co starasz się przekazać. Problemy z komunikacją pojawiają się, gdy zwracamy większą uwagę na myśli drugiej osoby, a mniejszą na to, co staramy się powiedzieć. To zniknie, kiedy naprawdę zdasz sobie sprawę, że jesteś niesamowity.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli naprawdę spróbujesz wszystkich tych trzech rzeczy, na pewno powinieneś być w stanie komunikować się lepiej. Sama byłam nieśmiałą osobą, która w przeszłości nie potrafiła nawet mówić spójnie przez dwie minuty. Dlatego ręczę za to, że na pewno można poprawić swoje umiejętności konwersacyjne. Po prostu rozmawiaj z większą ilością osób, wizualizuj siebie mówiącego w jasny sposób i przypominaj sobie, że jesteś niesamowity. Wszystkiego najlepszego z nauką angielskiego!

Nieruchomości w Lublinie

0
Nieruchomości Lublin

Sprzedaż mieszkania nie jest prostym zadaniem dla osób, które podejmują się tego pierwszy raz. Przede wszystkim dobrze trzeba ocenić rynek i wywnioskować czy jest obecnie hossa, czy też bessa. Hossa jest to tak zwana górka, czyli wszystkie ceny idą w górę. Jest to doskonały moment dla osób, którym zależy na sprzedaży nieruchomości. Bessa jest z kolei dobrym momentem na zakup mieszkania, ponieważ wtedy wszystkie ceny idą w dół.

Znak towarowy – czym jest i jak go zarejestrować?

0
znak towarowy

Znak towarowy jest to oznaczenie, które pomaga nam odróżnić swój produkt od produktów konkurencyjnego. Ponadto oznaczenie to może dać nam przewagę wśród innych marek znajdujących się na rynku. Prawo do korzystania z niego przysługuje jedynie jego właścicielowi. Prawo ochronne na znak jest najskuteczniejszym sposobem obrony dla działalności, które używają takiego znaku sprzedając swoje towary czy usługi. Jakie są rodzaje znaku towarowego? Jak możemy zarejestrować znak towarowy?

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/znak-towarowy-definicja-ochrona-rejestracja/ 

Czym jest znak towarowy?

Znakiem towarowym jest każde oznaczenie, które umożliwia odróżnienie produkt czy też usługą jednego przedsiębiorcy od produktów i usług innego przedsiębiorcy.

Oznaczenie to musi spełniać warunki do przedstawienia go w rejestrze znaków towarowych. Posiadamy kilka rodzajów znaków towarowych. 

Spośród nich możemy wyróżnić:

 • indywidualny znak,
 • wspólne prawo ochronne,
 • wspólny znak towarowy,
 • wspólny znak towarowy gwarancyjny.

Rejestracja znaku towarowego

W zgłoszeniu znaku towarowego Ty – jako przedsiębiorca – musisz wskazać szczegółowo towary, a także usługi, które zamierzasz chronić.

Należy pamiętać, że znaki towarowe są to oznaczeniami stosowane w handlu, które służą do identyfikacji produktów czy też usług danego przedsiębiorcy.

Umożliwiają one odróżnianie produktów tego samego lub podobnego rodzaju oferowanych przez różnych przedsiębiorców, które tym samym stanowią budowę wizerunku, a także rozpoznawalności marki.

Znakiem towarowym może być między innymi wyraz, rysunek, litera, cyfra, kolor, forma przestrzenna, czy także kształt towaru lub opakowania oraz dźwięk.

Wyróżnia się rodzaje znaków towarowych jak:

 • znaki słowne,
 • graficzne,
 • słowno-graficzne,
 • przestrzenne,
 • pozycyjne,
 • dźwiękowe, kolor, deseń,
 • ruchome,
 • multimedialne,
 • hologramy.

Przed zgłoszeniem znaku należy jednak sprawdzić, czy nie istnieją znaki towarowe, które są identyczne lub w dużym stopniu przypominają te, które chcielibyśmy zgłosić. Wyszukiwarkę znaków krajowych znajdziemy pod ewyszukiwarka.pue.uprp.gov.pl.

Ochrona znaku towarowego

Twój znak towarowy będzie chroniony przez 10 lat od daty zgłoszenia znaku towarowego w Urzędzie Patentowym RP. Znak ten po wniesieniu odpowiedniej opłaty może być chroniony na kolejne 10 letnie okresy.

Zobacz też: http://www.toysboard.pl/czym-jest-patent-na-wynalazek-jak-go-zlozyc/ 

ZOBACZ TEŻ