Wiadomo, że w każdym przedsiębiorstwie występuje szereg problemów. Najczęściej są one związane z przepływem informacji. I tak o to dział produkcji nie wie tak do końca co naprawdę jest na magazynie lub co wchodzi skład nowo zaprojektowanego produktu. Dział handlowy chce się dowiedzieć kto najczęściej zamawiał dany produkt, a dystrybucja pogubiła się zamówieniach co do kogo miało zostać wysłane. Mało tego, nagle szef wpada z zamówieniem na już, a nikt nie wie na jakim etapie lub ile czasu potrwa wyprodukowanie danego zamówienia. Wspaniałym pomysłem byłoby połączenie wszystkich działów firmy w jedną wspólną bazę danych, bezpieczną i przejrzystą.

Cześć, tu oprogramowanie ERP.

Naprzeciw naszym oczekiwaniom przychodzą systemy ERP (Enterprise Resource Planning) czyli systemy zarządzania produkcją. Łączą one wszystkie działy i funkcje przedsiębiorstwa takie jak marketing, produkcja, magazynowanie, finanse oraz inne. Tworzą one jedną wspólną bazę danych na której będzie opierać się funkcjonowanie naszego przedsiębiorstwa. Być może brzmi to skomplikowanie i niesie ze sobą pewne obawy. Lecz jest to tylko złudzenie gdy dany system jest poprawnie zaprojektowany.

Dlaczego zaprojektowany?

Systemy zarządzania produkcją tworzymy sami. Istnieje bazowy interfejs, który nie podlega zmianą, jednak zostaje on rozbudowywany przez nas względem potrzeb. Tworzone są działy firmy, opcje oraz dane, które mają być dostępne. Dodatkowo dla przejrzystości nadajemy uprawnienia użytkownikom gdzie i jakie zmiany mogą wprowadzać oraz do których działów firmy mają dostęp. Dla przykładu dział marketingu może mieć dostęp do magazynu, lecz niepotrzebne mu są informacje istotne dla produkcji czy zasobów ludzkich.

A dział produkcji?

Dział produkcji jest ściśle powiązany z informacjami wpływającymi z magazynu czy też działu projektowego. Tutaj kolejny przykład. Wpłynęło zamówienie na produkt A oraz pytanie „na kiedy będzie gotowe?”. Sprawa prosta, z działu projektowego pobieramy informacje jakie elementy wchodzą w skład produktu, z magazynu pobieramy informację odnośnie dostępności danych części. Z działu produkcji podglądamy jakie obróbki, maszyny i czasy zostaną poświęcone na realizację zamówienia. Wszystko to robi tylko jedna osoba. Sprawnie, szybko oraz bez błędów. ERP dla produkcji, może naprawdę przyśpieszyć przepływ informacji i wyeliminować nieporozumienia pomiędzy działami firmy. Opcji programu, możliwości jego dostosowania jest mnóstwo. Dodatkowym atutem jest możliwość zintegrowania systemu z programami typu CAD. Z których to automatycznie będą pobierane listy część (BOM – Bill Of Material) dla złożeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here