ciemiączko
fot. pixabay.com

Młodzi rodzice są na ogół pełni obaw, jeśli chodzi o pielęgnację noworodków. Bywa ona dla nich źródłem ogromnego stresu, zwłaszcza jeśli to ich pierwsze dziecko i wszystko jest dla nich nowością. Wiele rzeczy niepokoi ich, mimo iż nie ma powodów do niepokoju. Na ogół wynika to z niewiedzy. Często dzieje się tak w przypadku ciemiączka. Młodzi rodzice spotykają się z tym po raz pierwszy i faktycznie trzeba przyznać, że zauważenie pewnych wklęsłości w główce dziecka może rodzić obawy. Głowa to szczególnie wrażliwa część ciała, którą należy chronić. Jej urazy są przyczyna poważnych konsekwencji. Co to jest zatem ciemiączko i jak je pielęgnować?

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/ciemiaczko-u-niemowlaka-sie-zrasta/

Czym jest ciemiączko i jaką pełni ono rolę

Rodzice po zauważeniu na główce dziecka nierówności, wklęśnięcia wpadają z reguły w przerażenie. Dzieje się tak, gdy nie zostana odpowiednio uprzedzeni po porodzie. Tymczasem ciemiączko jest całkowicie naturalne i bardzo potrzebne dziecku z anatomicznego punktu widzenia. Na główce dziecko możemy zaobserwować dwa ciemiączka: przednie i tylne. Przednie znajduje się na czubku głowy. To niewielkie wklęśnięcie, na ogół o wymiarach 5×5 cm. Ciemiączko tylne jest jeszcze mniejsze, na ogół ma 1×1 cm. Umiejscowione jest w tylnej części głowy. 

Dlaczego ciemiączka są tak potrzebne? Przede wszystkim ułatwiają dziecku poród. Dzięki nim czaszka jest nieco bardziej elastyczna, może się minimalnie zwężać, co ma znaczenie przy przechodzeniu przez drogi rodne w trakcie porodu. 

Jak dbać o ciemiączko

Ciemiączko nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Można bez przeszkód myć główkę dziecka całościowo. Dotykanie ciemiączka nie powoduje również bólu u maluszka. Oczywiście, głowa tak małego dziecka wymaga szczególnej ochrony i to na tym powinniśmy się przede wszystkim skupić. Ciemiączko zrasta się całkowicie zazwyczaj między 10 a 18 miesiącem życia. Aby wesprzeć ten proces powinniśmy suplementować witaminę D3, której mamy niedobory. W czasie intensywnego płaczu ciemiączko może się uwypuklać, to normalna reakcja. Jeśli jednak ciemiączko uwypukla się i pulsuje nawet wtedy, gdy dziecko jest spokojne warto skonsultować to z pediatrą. 

Przeczytaj też: http://www.toysboard.pl/leczenie-prochnicy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here