To nieprawda, że innowacyjne pomysły są w stanie osiągnąć największy sukces. Facebook nie był pierwszym portalem społecznościowym, a i Kickstarter miał już swoich poprzedników. Dziś jednak to właśnie Facebook króluje na social media, natomiast Kickstarter stał się właściwie synonimem crowdfundingu. Zdarza się zresztą, że osoby niezorientowane w temacie mylą pojęcia i już nie wiedzą co jest portalem, a co rodzajem serwisu. Po pierwsze, podkreślmy, że Kickstarter to po prostu najbardziej popularny serwis crowdfundingowy, działający w Stanach Zjednoczonych. A teraz odpowiedzmy sobie na pytanie jak działa Kickstarter? I co może zrobić Polak, by zbierać pieniądze na swój projekt?

W jaki sposób działa Kickstarter?

Zasada działania Kickstartera jest bardzo prosta. Każdy kto ma pomysł (i firmę w USA… ale o tym za chwilę), może zgłosić swoją ideę. Zakładasz konto na Kickstarterze i uzupełniasz cały formularz dotyczący pomysłu. Niezbędne będzie również przygotowanie odpowiedniej prezentacji, najlepiej w formie filmiku. Musisz postarać się, by jak najbardziej zainspirować inwestorów i zachęcić ich do przeznaczenia kilku dolarów na Twój projekt.

Niezbędne jest również przedstawienie minimalnej kwoty, która sprawi, że Twój pomysł będzie mógł zostać zrealizowany. Po prostu musisz zastanowić się ilu pieniędzy potrzebujesz. Jak duże projekty mają szanse? Rekordziści zbierają nawet po kilka milionów dolarów! A wiele jest również mniejszych propozycji, którym wystarcza kilka, kilkanaście tysięcy.

Co dalej? Jak działa Kickstarter? Odpowiedź trzeba uzupełnić również o „zwrot z inwestycji”. Co możesz zaoferować osobom, które postanowią wyłożyć nieco gotówki na Twój pomysł? Najlepiej określić kilka progów finansowych. Innymi słowy, inną gratyfikację otrzyma użytkownik, który wpłacił 3$, a inną ten, który zainwestował 500$. W tym ostatnim przypadku najczęściej głównym zwrotem z inwestycji jest sam produkt, wysłany do inwestora jeszcze zanim pojawi się w sklepie. Natomiast osoby wpłacające skromniejsze kwoty, mogą otrzymać np. oficjalny plakat czy firmowy gadżet.

Kim są inwestorzy?

Mówiąc o tym jak działa Kickstarter nie można oczywiście pominąć kwestii inwestorów. Kim oni są? to zwykli użytkownicy. Każdy internauta może wpłacać pieniądze na projekty, które przypadną mu do gustu. Dlaczego ludzie mieliby chcieć dzielić się gotówką? Cóż, najwyraźniej społeczeństwo jest zdecydowanie mniej skąpe niż mogłoby się wydawać i gdy tylko na horyzoncie pojawia się ciekawy pomysł, to znajduje się też wiele osób, które chcą pomóc w jego realizacji. Oczywiście duże znaczenie odgrywa też możliwość otrzymania innowacyjnego produktu oraz duże bezpieczeństwo inwestycji. Gdy próg nie zostanie przekroczony, użytkownicy dostają pieniądze z powrotem na konto.

Kickstarter dla Polaków

Mniej przyjemna część odpowiedzi na pytanie o to jak działa Kickstarter dotyczy możliwości zbierania pieniędzy przez osoby spoza USA, w tym Polaków. Otóż, aby rozpocząć zbiórkę musisz mieć amerykańskie obywatelstwo lub założyć firmę w Stanach. To wymaganie może sprawić wiele trudności obywatelom innych krajów, którzy po prostu mają ciekawy pomysł, ale ich firma jest niewielka. Co robić w takim wypadku?

Poza założeniem firmy w USA, możesz wykorzystać pośrednictwo polskich firm, które wyspecjalizowały się w działaniach na Kickstarterze. Potencjał crowdfundingu jest tak duży, że powstały już przedsiębiorstwa, których działalności polega na zgłaszaniu pomysłów w serwisie i wspieraniu kampanii marketingowej zbiórki. Oczywiście taki pośrednik zabierze procent pozyskanej kwoty dla siebie, ale reszta trafi na Twoje konto – o ile oczywiście zbiórka się powiedzie.

Poza tym Kickstarter nie jest jedynym portalem tego rodzaju. W Polsce istnieje kilka serwisów działających na identycznych zasadach. Trudno będzie w nich zebrać takie astronomiczne sumy jak kickstarterowi rekordziści, jednak potencjał polskich zbiórek społecznościowych też jest bardzo duży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here