Jak ćwiczyć mózg

Czy wiesz, że mózg można ćwiczyć? Trening mózgu nie jest ani trudny, ani nie zajmuje wiele czasu.

Wystarczy kilka chwil każdego dnia, aby poprawić kondycję swojego umysłu. Zadbaj o swoją zdolność logicznego myślenia, kreatywność, pamięć i koncentrację.

Czym jest trening mózgu?

Z pewnością wielokrotnie słyszałeś, że najpotężniejszym mięśniem człowieka jest mózg. I o ile z anatomicznego punktu widzenia nie jest on strukturalnie mięśniem, to jednak ma potężną siłę, a do tego można go trenować. Wszelkiego rodzaju ćwiczenia czy nawyki, które poprawiają kondycję twojego umysłu, określa się jako trening mózgu.

Za jego pomocą możesz poprawić swoją pamięć czy umiejętność koncentracji, a także kreatywne myślenie i łatwiej rozwiązywać nawet trudne problemy. Aby jednak rzeczywiście się tak stało, należy pamiętać o kilku prostych zasadach.

W treningu mózgu najważniejsza jest systematyczność i regularność. Ćwiczenia na pamięć czy koncentrację trzeba wykonywać sumiennie i starannie, nie szukaj więc wymówek czy usprawiedliwień. Tym bardziej że trening mózgu może zajmować zaledwie kwadrans, a nierzadko jest przy tym świetną zabawą.

Jak ćwiczyć swój mózg?

Warto w tym miejscu zauważyć, że ćwiczenia na mózg to nie tylko swoisty trening, ale także wiele codziennych zwyczajów i nawyków. Dlatego też unikaj rutyny, która zabija twoją kreatywność, a szukając rozwiązania problemu (np. w domu lub w pracy), postaraj się działać nieszablonowo i wyjść poza obowiązujące schematy.

Na pracę mózgu istotny wpływ ma też stan twojego organizmu. Zaleca się unikanie zbędnego stresu, bardzo korzystnie działa natomiast nawet umiarkowana aktywność fizyczna. Czasem wystarczy tylko 30 minut spaceru, by poczuć się lepiej! Nie zapominaj też o właściwym jadłospisie bogatym w witaminy i mikroelementy, w razie potrzeby korzystaj z suplementów diety.

Jakie są ćwiczenia na pamięć i koncentrację? Choćby gra w planszówki. Nie tak dawno wróciły do łask i cieszą się dużą popularnością, a do tego to świetny sposób na spędzenie czasu z przyjaciółmi. Podczas rozgrywki angażujesz obie półkule mózgowe, co znakomicie wpływa na kondycję twojego umysłu.

Poza tym z pewnością godne polecenia są wszelkiego rodzaju zagadki, krzyżówki, sudoku, puzzle oraz gra w memory. Ta ostatnia szczególnie dobrze wpływa na pamięć. Warto też wspomnieć, że umysł można ćwiczyć w bardziej zaawansowany sposób.

Przykładem tego rodzaju treningu są wizualizacje. Twoim zadaniem jest wyobrażenie sobie dowolnego przedmiotu oraz skupienie całej uwagi wyłącznie na nim. Choć wydaje się to proste, to nawet 10 minut w tym stanie może sprawiać niemałe problemy. Spróbuj i już dziś zadbaj o kondycję swojego mózgu!

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here